Cukrovka: 3 hlavní potraviny, které škodí a jak se jim vyhýbat

Sdílet

Jak jsem zmínila ve svém předchozím článku, při prevenci i léčbě diabetu hraje zdravá pestrá strava zásadní roli. Někteří pacienti, se kterými se setkávám, mají svoje návyky 20 až 30 let, a jídelníček vůbec měnit nechtějí.  Jsou rezistentní vůči změnám. Má však pro vás dobrou zprávu. Naše chuťové buňky se obměňují do 30 dní díky čemuž můžeme relativně rychle vybudovat zdravější návyky. Toto nám může výrazně pomoci při prevenci i boji se strašákem jménem Cukrovka.

1. Cukrovka a (umělá) sladidla

Eliminujte stravu bohatou na jednoduché sacharidy

Jednoduché sacharidy jsou přesně ty, které nám způsobují hypoglykemické stavy, kde díky rychlému štěpení jde křivka glykemického indexu rychle nahoru a následné dolů, což způsobuje, že jednoduché sacharidy způsobují opakovaný hlad.

Jedná se o bílé pečivo, sladké pečivo, sušenky, želatinové sladkosti, čokoláda, slazené nápoje… viz níže. Jednoduché sacharidy bychom se měli snažit nahradit komplexními sacharidy, které pomáhají, aby se nám hypoglykemická křivka nerozhoupala, ale postupně uvolňovala.

Cukrovka: Jednoduché versus komplexní sacharidy
Cukrovka: Jednoduché versus komplexní sacharidy

Nebezpečí umělých sladidel

Když se dostanou potraviny s umělými sladidly do úst, tak nám stimulují chuťové pohárky a my vnímáme sladkou chuť. Do mozku i do střev přichází zpráva a je očekávaná sladká potrava. Avšak žádný cukr se nedostává do krevního řečiště, naopak se uvolňuje kortizol. Jak již víte z mého článku o hypoglykémii, opakovaný nadbytek kortizolu mj. způsobuje v těle zánět.

Při požití umělého sladidla je dále slinivce břišní je poslán impuls, aby začala vylučovat inzulín, ale do zažívacího traktu nepřichází nic, co bychom mohli štěpit. Náš mozek funguje na dostatečném přísunu cukru, jestliže dostatek cukru nemáme, nemůžeme se správně koncentrovat.

Vzniká snížená psychická výkonnost, dále i špatná koncentrace. Člověk začne mít sžíravý hlad, více a více jí. Umělá sladidla i přesto, že mají nulovou kalorickou hodnotu, nám de facto vyvolávají pocit hladu. Hormon leptin – hormon nasycenosti, ke kterému dojde impuls, že chybí sladká potrava, tak ztrácí citlivost na inzulín.

Paradoxem je, že ti kteří sladí umělými sladidly, bývají často obézní. Na to je vysvětlení, že nadbytečnou konzumací umělých sladidel, mimo jiné i normálních sladidel si příliš stimulujeme inzulín.

Aspartam – nepřítel lidského zdraví

Aspartam je obsažen alespoň v 9 000 druzích potravin a obsahují ho např. léky i některé vitaminy. Aspartam se při zahřátí nad 30 stupňů rozpadá a vzniká metanol. Když si někdo osladí kávu aspartamem, konzumuje metanol. Z metanolu se vyrábí formaldehyd a formaldehyd je uznávaný karcinogen a ten se váže na naše DNA. Také z formaldehydu vzniká kyselina mravenčí a ta může způsobit oslepnutí. Pokud máte diabetes, existují doporučená sladidla po kterých můžete sáhnout:

Nebezpečný glukózo-fruktózový sirup

Jednou z příčin nadváhy a tím i cukrovky je nadměrná konzumace glukózo-fruktózového sirupu. Lidstvo vyvinulo technologii fruktózy z kukuřice. Kukuřice je geneticky modifikovaná. Výroba fruktózy z kukuřice je levnější a sladivější než z řepy cukrovky nebo cukrové třtiny. Potravinářský průmysl změnil používání cukru na glukózovo-fruktózový cukr. Ten je dodáván čím dál více do všech možných výrobků. Například:

  • bílé pečivo,
  • slazené nápoje,
  • salámy,
  • sušenky,
  • müsli tyčinky,
  • snídaňové cereálie

Glukózo-fruktózový sirup je poměr 55 % fruktózy. Fruktóza je ovocný cukr. V našem organismu se fruktóza metabolizuje jinak, je to pro nás rychle uvolněná energie. Na rozdíl od jiných cukrů se fruktóza neukládá do buněk, ukládá se přímo do jater, tím způsobuje jejich ztučnění. V játrech se nám odehrávají všechny metabolické procesy. Pak mají játra sníženou funkci, neštěpí bílkoviny, tuky a sacharidy.  Zvedá se nám lipidový profil, máme zvýšený cukr, cholesterol, krevní tlak, všechno pracuje pomaleji, i výživové funkce. 

Řešení: Inositol a tagatoza

Pokud máte diabetes, existují doporučená sladidla po kterých můžete sáhnout. Doporučené cukry pro diabetiky jsou inositol a tagatoza, oba fungují zároveň jako diabetický lék.

  1. Inositol má poloviční sladivost. Vyskytuje se v potravinách, je přidáván do kojeneckých výživ, jedná se o vitamín B8. Má schopnost zvýšit inzulín.
  2. Tagatoza je nízkokalorická, reguluje glykemii i bez antidiabetických léků. Snižuje hmotnost a omezuje i větší chuť na jídlo.

2. Cukrovka a éčka

Eliminujte stravu s obsahem nitrátů

Průmyslově zpracované maso a vybrané sýry jsou bohužel bohaté na obsah škodlivých nitrátů známych jako dusitany a dusičnany E249, E250, E251, E252, které se používají jako stabilizátory barvy masa a konzervanty. Tyto látky u citlivých lidí mohou způsobit závratě, bolesti hlavy, potíže s dýcháním, a kožní vyrážky.

Navíc jak uvádí ferpotravina.cz, dusitany obsažené v masných výrobcích mohou vést ke vzniku malého množství silně karcinogenních nitrosloučenin. Snažte se proto vyhýbat potravinám, která obsahují tato uvedená éčka.

3. Cukrovka a tuky

Dejte sbohem jídlům, která jsou bohatá na saturované neboli nasycené tuky

Tuky jsou nezbytné pro fungování našeho organismu avšak ne všechny typy tuků lze označit za zdravé. Mezi nezdravé tuky se řadí právě tuky živočišného původu (nasycené tuky) a trans – nenasycené mastné kyseliny (TMK), které obsahují vysoké množství nezdravého LDL cholesterolu a tím přispívají k onemocnění srdce a cév. Saturovaný tuk se právě bohužel ukládá nejen pod kůží, ale i v cévach. Potraviny bohaté na nasycené tuky nám způsobují přibíraní na břiše a celkově zvyšují tělesný tuk.

Jedná se o máslo, tučné maso, uzeniny, salámy, paštiky, sádlo, mléčné produkty – smetana, tučné sýry. Další potravinou bohatou na nasycené tuky je palmový olej. Naneštěstí i mnoho dalších průmyslově zpracovaných potravin je bohatých na nasycené tuky, například koláče, trvanlivé pečivo, dorty, smažená jídla…

Naše spotřeba těchto tuků by neměla překročit deset procent z celkového denního příjmu.

Omezte konzumaci vajec a přidejte potraviny bohaté na Omega 3 mastné kyseliny

Diabetici by měli omezit konzumaci vajec kvůli aminokyselině cystein, která zvyšuje sekreci inzulínu. Tato aminokyselina je obvykle pro zdraví velice prospěšná avšak diabetikům může při nadměrném požívání způsobit komplikace právě kvůli inzulínové rezistenci.

Dále svým klientům doporučuji konzumaci Omega 3 mastných kyselin, které si bohužel tělo neumí samo vytvořit. Tyto kyseliny jsou velice prospěšné i díky jejich protizánětlivému působení. Potraviny bohaté na Omega 3 kyseliny jsou:

  • Ryby a mořské plody (zejména losos a ústřice).
  • Chia a konopná semínka
  • Řepkový olej
  • Lněné semínko
  • Avokádo
  • Vlašské ořechy
Obrázek zobrazující potraviny bohaté na Omega 3 mastné kyseliny
Cukrovka a jídelníček: Potraviny bohaté na Omega 3 mastné kyseliny

Boj s cukrovkou s pomocí vitaminových suplementů

Pro diabetiky výborně poslouží přímo diabetický multivitamin, který obsahuje celou škálu jak minerálů, tak i vitaminů i ze skupiny B. Např.: chrom – zlepšuje toleranci glukózy a snižuje inzulín.

Dopňte zásobu hořčíku

Dostatek hořčíku je potřeba na tvorbu inzulínu a jeho nedostatek je u diabetických pacientů velmi častý.  Jestliže v organismu bude chybět vitamín B3  niacin, tím pádem nám bude chybět i chrom. B3 je nezbytná součást aktivního chromu a také zlepšuje hodnoty inzulínu.  Kyselina lipoová, která snižuje krevní cukr je dokonce schválená pro léčbu diabetické neuropatie v Německu. 

Gymnema silvestris

Jedna z výborných bylin, která dokáže regulovat slinivku břišní je Gymnema silvestris. Doplňky v ideálním případě aplikujeme 2 až 3x denně, abychom stále udržovali hladinu krevního cukru a jeho působení bylo kontinuální.

Výzva: Měsíc bez cukru

Pokud strava není pravidelná, tělo neví, kdy zrovna dostane najíst, ukládá si stále více tuku do zásob. U mužů se tuk chytá kolem pasu, což je nebezpečné. Nepravidelnost stravy spolu s nedostatečným pohybem pak stojí za skutečností, že každý druhý dnes trpí obezitou.

U lidí s obezitou se kolem orgánů tvoří nebezpečný vnitřní, útrobní tuk a dalším negativním důsledkem jsou ztučnělá játra. O to je důležitější věnovat pozornost naší životosprávě, která pomáhá nejen našemu zdraví, výkonnosti, ale i dlouhověkosti.

Když budeme měsíc bez cukru, tak zjistíme, že si náš pokrm můžeme osladit i nastrouhaným jablkem. Cukr je silný návyk. Cukrovka typu II. se však opravdu dá vyřešit a nemusí se jednat o trvalý stav. Nejedná se o onemocnění, které by nás mělo provázet do konce života a já vám na Vaší cestě za zdravím mileráda pomohu.

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon