Jak na nespavost ze stresu

Sdílet

Nespavost. Jednou z jejích nejčastějších příčin je stres. Při stresu bývá noční buzení velice časté. Jsme – li přetaženi, míváme často se spaním problém. Ke kvalitnímu spánku potřebujeme dostatek zinku, vitamínu B6 –  pyridoxinu, vitamín C a hořčíku. Lidé, kteří trpí trvalým stresem, mívají záněty, mají zvýšené cytokiny, což jsou zánětlivé márkry v organismu. Mohou, je třeba bolet klouby, nebo se jim zhoršit i alergie. V horších případech se může rozjet autoimunitní onemocnění.  

Druhy nespavosti:

První druh nespavosti: Zkráceny spánek

Buď usneme hned, ale za 2–4 hodiny se probudíme a cítíme se úplně vzbuzeni a dále nemůžeme usnout. Vzbudíme-li se mezi 1– 3 hodinou, terčem jsou játra. Přeloženo do našeho fyzického působení, jedná se o problém s produkcí kortizolu.

Hladina kortizolu se má správně zvedat až k ránu, kdy dochází k našemu probouzení. K večeru nám začíná naopak klesat, a to nám dovolí, že přirozeně usínáme. Když jsme ve stresu, tak se nám kortizol v noci náhle zvedne a nám to způsobí úplné procitnutí. Vůbec nemůžeme usnout. Dochází k vyčerpání, nadledvinky nám přestávají regenerovat, tak jak by měly.

Je potřeba doplnit základní nutrienty pro nadledvinky jako hořčík a zinek, dále béčka a vitamín C.

Druhý druh nespavosti: Neschopnost usnout

Ležíme v posteli a nemůžeme zabrat, trvá nám to 1,5 až 2 hodiny než se nám podaří usnout. Na problémy se spánkem nám pomohou některé byliny např. meduňka, oves, chmel, kozlík lékařský, mučenka – tyto byliny náš organismus zklidní.

Zázrak zvaný mučenka

Přímo mučenka je užívána jako léčivka na deprese a po 30 dnech má stejnou účinnost jako diazepam a to bez vedlejších účinků. Kozlík lékařský má zvláštní aroma a neměl by se užívat dlouhodobě, někomu může způsobit barevné a zvláštní sny. Dobré je také použít Bachovy květové esence, kapat pod jazyk nebo kombinovat právě s bylinami na nervovou soustavu.

Co na nespavost

Představme si, že jsme „jedna biochemická továrna,“ každý proces v těle je závislý na dostatečném přijmu, jak vitamínů, minerálů, tak i enzymů. Když nebudeme mít dostatek všeho, když si nutrienty v průběhu života pomalu vyčerpáme a dostatečně nedoplníme, tak se tělu nemůžeme divit, že je stále depresivní, unavené a bez nálady. Samozřejmě, všechno se dá doplnit stravou, avšak v některých případech můžeme dávat doplňky stravy, které rychleji deficity doplní.

Jak poznám, že mému tělu chybí nutrienty

Příznaky nedostatku základních nutrientů se prolínají. Patří mezi ně:

  • zvýšená lekavost a nesnášenlivost hlasitých zvuků,
  • roztěkanost,
  • svalové křeče, tiky
  • zvýšená únava – je projev při nedostatku minerálu hořčíku a vitamínů ze skupiny B.
  • Oslabená imunita a opary (obvykle nedostatek vitaminu B a C)
  • Zvýšená chuť na sladké (snížená energie)
  • Zvýřená chuť na čokoláadu (nedostatke hořčíku)
  • Zvýšená chu(t na slané (adrenální vyčerpání).

Dále je důležité vynechat potraviny, které organismus stimulují a zbytečně vyčerpají. Stimulanty jsou kofein, nikotin, nadbytek alkoholu. Také i přemíra sportu vyčerpává nadledvinky.

Nespavost a bylinky

Jak zlepšit kvalitu spánku

Adaptogenní působení bylin navrací tělo a tělesné procesy do vyrovnaného stavu. Je to specifická skupina bylin, která pomáhá regulovat stresovou situaci nejenom fyzickou, ale i psychickou. Například:

Schizandra čínská

Je výborná na stres, únavu a také tam, kde cítíme fyzické vyčerpání. Krásně působí při depresi, při špatné koncentraci, paměti i nespavosti. Je skvělá i na játra.

Rodiola růžová, žlutá

Je vynikající, jak na psychickou, tak i na fyzickou únavu. Působí výborně i pro lidi, kteří mají intelektuální zátěž a také pro lidi, kteří trpí častou změnou nálad. Dále pomáhá při těžké únavě z nespavosti, a také reguluje cirkadiální rytmy. Rodiola by se měla užívat do 16 hod, neboť hodně stimuluje.

Eleuterecocus – sibiřský ženšen

Jeden z nejlepších adaptogenů. Jedná se o silný typ ženšenu, který regeneruje účinně metabolismus. Můžeme ho využít na širokou škálu obtíží, jak na duševní, tak i na fyzické úrovni. Nemusíme se bát rychlého nástupu účinku, působí skvěle na únavu, na rekonvalescenci a také na chronické nedostatky imunitního systému.

Pokud dlouhodobě trpíte problémy s nespavostí a rádi byste svůj problém vyřešili přírodní cestou, ozvěte se mi, ráda Vám jako vždy pomohu.

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon