Endometrióza: 3 změny v jídelníčku, které musíte provést

Sdílet

Jde o onemocnění, při kterém děložní sliznice začne prorůstat mimo děložní dutinu, do vaječníků, vejcovodů, močového měchýře, ale i střev, plic a mozku. Tato ektopická sliznice (tedy sliznice nacházející se mimo místo, kde se obvykle nachází) překonává cyklické změny stejně jako normální endometrium, tedy hrubne, odlučuje se a krvácí každým menstruačním cyklem z různých tkání a orgánů, kde je usazena /např. krvácením z nosu, konečníku i přes močovody/. Jelikož se však tato odloučená tkáň nemá jak dostat ven z těla, tak se začíná hromadit.

Endometrióza – příznaky

Na vaječnících to může vyvolat cysty, které se nazývají endometriomy, a také rozsáhlé jizvení a srůsty orgánů. Endometrióza může být výrazně bolestivá, hlavně během menstruace. Neléčená může způsobit problémy s plodností.

Endometrióza přírodní léčba Brno

U endometriózy se zvyšuje hladina estrogenu. Zajímavé však je, že některé pacientky s danou diagnózou nemají prokazatelnou vyšší hladinu estrogenu.

Bolestivost začíná 10. den menstruačního cyklu a zvyšuje se podle toho, jak roste endometriální tkáň.

V těchto případech se jedná o genetický nebo imunologický problém. Často je zde zvýšená produkce folikulostimulačního hormonu /FSH/.

Léčba endometriózy

Při léčbě je nutná detoxikace jater. Fytoterapie se zaměřuje na hormonální a imunitní regulaci a také na analgetické byliny a spasmolytika.

Při abnormálním růstu tkáně je dobré použít bylinu Phytolacca, která má v sobě látky, které zpomalují růst této tkáně, dále pomáhá imunitně, lymfatickému systému a je i čistící-detoxikační.

Co je nutné vyřadit

  • mléčné výrobky
  • saturované tuky
  • kofein, který zvyšuje v těle a v krevním oběhu estrogen

Co je nutné omezit

  • červené a kuřecí maso

Co je nutné přidat

  • ryby
  • potraviny obsahující jód: řasy, třešně, višně…

Samozřejmě je nezbytné zajistit přísun dostatečného množství vlákniny, která je nezbytná pro každou zdárnou detoxikaci.

Zajímá vás celostní medicína?

Přihlašte se k odběru a budete informování pokaždé, když vyjde na našem webu nový článek.