Endometrióza: fytoterapie a doporučené změny v jídelníčku

Sdílet

Věděli jste, že 4. březen je den endometriózy? Endometrióza je onemocnění, při kterém děložní sliznice začne prorůstat mimo děložní dutinu – do vaječníků, vejcovodů, močového měchýře, ale i střev, plic a mozku. Endometrióza může být výrazně bolestivá, hlavně během menstruace. Dalším negativním příznakem endometriózy může být i nepříjemná bolest při pohlavním styku nebo po něm (dyspareunie). Neléčená může způsobit problémy s plodností. Záleží však na tom, kde se vyskytují ložiska endometriózy, zda už má žena cysty, případné srůsty. Klíčový je zde i věk a celkový stav pacientky.

Endometrióza – příznaky

Endometrióza může být výrazně bolestivá, hlavně během menstruace. Bolestivost obvykle začíná 10. den menstruačního cyklu a zvyšuje se podle toho, jak roste endometriální tkáň.Ženy mohou pozorovat bolesti při močení a při stolici. Dalším negativním příznakem endometriózy může být i nepříjemná bolest při pohlavním styku nebo po něm (dyspareunie). Neléčená může způsobit problémy s plodností.

U endometriózy se často zvyšuje hladina estrogenu, která může souviset i se zácpou. Tady se estrogeny vstřebávají zpátky. Zde je potřeba zahájit detox jater. Játra nestíhají filtrovat.

Je ovšem nutné brát na vědomí, že některé pacientky s danou diagnózou nemají prokazatelnou vyšší hladinu estrogenu.

V těchto případech se jedná o genetický nebo imunologický problém. Často je zde zvýšená produkce folikulostimulačního hormonu /FSH/.

Endometrióza přírodní léčba Brno

Endometrióza – co se děje v těle

Endometrium (slizniční vrstva dělohy, v níž se uchytí oplodněné vajíčko) reaguje na hladiny pohlavních hormonů. U endometriózy se částečky endometria (tzv. ektopická sliznice) nacházejí mimo dutinu děložní, např. vaječníky, vejcovod, močový měchýř, střev, plíce i mozek. V době menstruace dochází v ložiskách endometriózy ke krvácení a k rozvoji vleklého zánětu.

Tato ektopická sliznice (tedy sliznice nacházející se mimo místo, kde je obvykle umístěná) překonává cyklické změny stejně jako normální endometrium – hrubne, odlučuje se a krvácí každým menstruačním cyklem z různých tkání a orgánů, kde je usazena např. krvácením z nosu, konečníku i přes močovody. V některých případech však tyto částečky sliznice z těla neodejdou, ale dostanou se do dutiny břišní, kde se mohou přichytit i na ostatních ženských orgánech v pánevním dně a můžou se vyskytovat prakticky kdekoli kromě srdečního svalu a sleziny .

Na vaječnících může endometrióza vyvolat cysty a také rozsáhlé jizvení a srůsty orgánů. Záleží však na tom, kde se vyskytují ložiska endometriózy, zda už má žena cysty, případné srůsty. Klíčový je zde i věk a celkový stav pacientky.

Endometrióza – druhy

Rzlišujeme až čtyři druhy endometriózy podle toho kde se mimo dělohu endometrióza vyskytuje:

  1. Adenomyóza (také nazývaná vnitřní endometrióza), tento stav nastává, když žlázy z endometria „zarůstají“ do děložního svalu, což mnohdy způsobují silné krvácení a bolestivé menstruační období.
  2. Endometrióza peritoneální – na pobřišnici.
  3. Endometrióza ovariální – na vaječnicích.
  4. Endometrióza rektovaginálního septa – mezi konečníkem a vaginou.

Endometrióza a fytoterapie

Poslední dobou, čím dál více žen hledá odpověď v holistické terapii včetně fytoterapie, která se zaměřuje na hormonální, imunitní, lymfatickou regulaci a také na analgetické byliny a spasmolytika. Doporučují se byliny podle typu folikulární fáze:

  • Při 1.folikulární fázi (od 1. dne menstruace do 14. dne), kdy se v děloze zvyšuje endometriální tkáň.
  • Při 2. folikulární fázi (od 14. dne do začátku menstruace), kdy se nejčastěji jedná o stálou, trvající, estrogenní dominanci, která souvisí s nepolodností. Progesteron je hlavní hormon pro otěhotnění je nízký a neudrží vajíčko na oplodnění. Právě díky převládající, estrogenní dominanci progesteron nemá šanci dorůstat.

V případě bolestivé menstruace se doporučují také Spasmolytika – látky uvolňující spasma hladkého svalstva. Dá se aplikovat například bylina Diascorea. Působí proti křečím reprodukčního ústrojí, tím že uvolňuje svalstvo působí pozitivně při menstruačních bolestech. Další důležité byliny, které napomáhají při hormonální regulaci jsou:

Andělika čínská (vhodná při 1.folikulární fázi)

Endometrioza - Andělika Čínská

Andělika činská je nejlepší ženská bylina, která dovede regulovat vysoké hodnoty estrogenu.

Líčidlo jedlé (Phytolacca, vhodná při 1.folikulární fázi)

Endometrióza a phytolacca

Při abnormálním růstu tkáně je dobré použít bylinu Phytolacca, která má v sobě látky, které zpomalují růst této tkáně, dále pomáhá imunitně, lymfatickému systému a je i čistící-detoxikační.                                                                           

Klanopraška čínská (Schizandra, vhodná při 1.folikulární fázi)

Endometrióza  a schizandra

Nesmíme opomenout na hepatika jako je Schizandra. adaptogenní bylina, silný antioxidant, napomáhá při trávení a funkci jater.

Drmek (vhodná při 2.folikulární fázi) 

Endometrióza a drmek

Užitečná hlavně pro ženy bylina Drmek, která má za úkol snižovat estrogen.  Nesmí se však aplikovat při hormonální antikoncepci a je důležité Drmek podávat do 10,30 dopoledne, kdy je nejúčinnější.                        

Endometrióza – další možnosti terapie

V současné době není možné endometriózu plně vyléčit, avšak můžeme příznaky značně zmírnit. Endometrióza odchází s menopauzou. Při endometrióze se vysoký estrogen nedostává dostatečně rychle z těla ven, bývá to způsobeno stagnací jater. Estrogen zůstává v krevním řečišti, nebo v tukové tkání. Proto je nutné ho z těla detoxikovat. Klíčový je alespoň dvouměsíční detox například užívání oregánového oleje a česneku.

Co je nutné vyřadit

  • mléčné výrobky
  • saturované tuky
  • kofein – pouze v případě zvýšené hladiny estrogenu, protože kofein zvyšuje v těle a v krevním oběhu estrogen
  • grep – pouze v případě zvýšené hladiny estrogenu, protože při estrogenní dominanci zpomaluje štěpení estrogenu

Co je nutné omezit

  • červené a kuřecí maso

Co je nutné přidat

  • potraviny obsahující jód: chlazené ryby a řasy (z dobrých vodních zdrojů),
  • třešně, višně, mořskou sůl, krůtí maso.
  • fytoestrogeny (rostlinné hormony) ze sóji, červeného jetele, ploštičníku nebo i pomletého lněného semínka – slouží k vyrovnání estrogenu.
  • potraviny s obsahem sóji – tempeh, natto, tofu… sója je doporučována pro lepší regulaci estrogenu

Samozřejmě dostatečné množství vlákniny je nezbytné pro každou zdárnou detoxikaci. Důležitá je pravidelná stolice, pitný režim a hojnost vlákniny, zeleniny a ovoce.

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon
Přejít nahoru