Sdílet
Hypotyreóza je snížená schopnost štítné žlázy produkovat dostatečné množství hormonů. Projevuje se nedostatečnou sekrecí hormonů tyroxin T4 a trijodtyronin T3. Může to být způsobeno přímo poruchou žlázy, poruchou regulace hypofýzy, a nebo hypotalamu. Je také velice důležité rozpoznat, jestli hypotyreóza pochází z poruchy adrenálních žláz. Dnes je totiž až 75 % případů špatně diagnostikováno.
Hypotyreóza: příčiny a příznaky
Hypotyreóza se dá zjistit jednoduše. Pacient zvedne na 1 min ruce nahoru. Objeví-li se silné zčervenání obličeje, žláza je rozšířená dovnitř, tlačí na žíly a cévy. Zvenku nemusí být nic viditelné, i když terapeut může pomocí pravítka přiloženého na straně krku naměřit více než 2 mm vystouplost, takže se jedná o zvětšení.
Pacientovi může také mít potíže s polykáním, objeví se i hrubší hlas až chrapot. Dále se pozorují oči, které mohou být zapadlejší s kruhy. Je zde navíc možnost problému nadledvinek a také můžeme pozorovat oteklejší, kulatější obličej následkem zadržované vody v těle.
Kdy a jak se hypotyreóza projevuje?
Hypotyreóza se může projevovat přes den únavou a až navečer člověk cítí, že přichází energie. Je to velké vyčerpání organismu, způsobené mj deficitem minerálů. Problémy se štítnou žlázou obvykle také předchází potíže se zažíváním. Při deficitu minerálů začíná podprahové zpomalování metabolismu a trvá třeba 5,10 až 15 let. Projevy jsou:
- přibírání na váze,
- velká únava,
- nízké libido,
- studené ruce,
- mezery ve spánku…
Nejběžnější test k zjištění funkčnosti štítné žlázy je krevní test, který měří množství TSH /thyrotropinu/ v krvi. Právě TSH informuje o nadbytku nebo nedostatku hormonů. Zvýšené hodnoty TSH upozorňují na sníženou funkci štítnice. Hypofýza při hypotyreóze není nucena k tomu, aby soustavně vytvářela T4 hormon /tyroxin/. Krevní test měří celkové množství T4 v krvi, hladina T4 je ovlivněna z mnoha důvodů:
- těhotenstvím,
- stavy s vysokou hladinou estrogenu (např. menopauza),
- antikoncepcí.
Hypotyreóza tedy může nastat u žen po porodu kvůli hormonální změně, protože miminko v bříšku si bere veškeré nutrienty. V tomto období je prospěšné brát kvalitní multivitamin přímo pro těhotné. Říká se, že po multivitaminech se rodí velká mimina, avšak velké děti se rodí, když se žena v těhotenství hodně přejídá.
Dále se často snížená činnost štítnice objevuje i kolem menopauzy. Zapojujeme tehdy přírodní hormony – fytoestrogeny. Mezi známé fytoestrogenní byliny patří:
- Maliník
- Šalvěj
- Černý rybíz
- Kontryhel
- Ploštičník…
Při hormonální nerovnováze se také připojuje i osteoporóza. Osteoporóza je dlouhodobý stav, který vede ke zvýšené křehkosti kostí úbytkem vápníku. Hormonální léky, které často gynekolog doporučuje na menopauzu, by měla žena užívat nejdéle 2 – 3 roky. V tomto časovém úseku mohou tyto léky opravdu přispět ke zvýšení hustoty kostí, avšak po delším období vzniká riziko výskytu rakoviny prsu.
Jak zmírnit hypotyreózu
Měření bazální tělesné teploty je naprosto stěžejní při řešení hypofunkce štítnice. Odhalí nám, jestli se jedná o primární problém, nebo příčina je v nedostatečnosti nadledvinek. Měření provádíme digitálním teploměrem. Začínáme měřit 3 hodiny po probuzení s odstupem každé další třetí hodiny. Nejméně 3x denně po dobu 1 týdne. Za ideální teplotu označujeme 36,8 až 37,2. Ukážou-li se na grafu během dne prudké teplotní výkyvy, jedná se o adrenální vyčerpanost a musíme se zaměřit na nadledvinky, je tedy potřeba věnovat pozornost kortizolu.
Selen
Vitaminy a minerály normalizují hypotyreózu. Také B komplex je nezbytný pro správnou funkci hormonů. Klíčový minerál pro funkčnost štítnice je selen. Funkční formou selenu jsou biologicky aktivní selenoproteiny: enzymy – glutationperoxidáza, jódotyronín-5-deiodináza a jiné, které obsahují jedinečnou aminokyselinu – selenocysteín. Uváděné enzymy chrání buňky před oxidativním poškozením, resp. mění hormon thyroxin na biologicky aktivní trijódtyronín, čím zasahují do metabolizmu a vývoje organizmu. Když i po doplnění selenu budou přetrvávat symptomy, půjde o problém na buněčné úrovni. Přichází zde na řadu přírodní výtažek štítné žlázy.
Přírodní výtažek štítné žlázy
Jedná se o jeden z nejpřesnějších doplňků, které můžeme použít na vyřešení problému se štítnicí. Jedná se o výtažek z tkáně jednotlivých žláz. Obsahuje přírodní hormony T4, T3 a také hormony T2,T1. Tímto komplexem jsme schopni vyřešit spoustu negativních příznaků, stavy úzkosti, pocit náhlé zimy, únavy… Je zde však nutná pravidelné spolupráce s endokrinologem, a ze začátku měsíčně chodit na krevní testy. V krevních testech se rozpozná, vykazuje-li už hormon přebytek. Tím se může snižovat syntetický lék a také určovat jeho dávkování. Společně při užívání Eutyroxu a přírodního výtažku štítné žlázy zaznamenáváme rychlý úbytek negativních syndromů. Doplňky se doporučují individuálně v závislosti na problému.
Tyrosin a doplněk T3
Dále může také zaostávat hormon thyroid peroxidáza, který je závislý na minerálech a aminokyselině Tyrosin. V první fázi tyto minerály doplníme. V případě, že pacient/ka bude stále přibírat na váze, mít studené ruce a bude unavená, bude se jednat o metabolický problém, který způsobuje hormonální nerovnováhu. To, co nám udržuje metabolismus, je T3 /trijodtyronin/. Léky Eutyrox nebo Letrox zastupují pouze T4 /tyroxin/, je proto potřeba aplikovat syntetickou T3 a negativní symptomy tak samy odcházejí.
Jídelníček
Důležité je dodržovat správný jídelníček, zvlášť správný poměr bílkovin. Na určité období je možné vyzkoušet paleolitickou dietu, případně některé její rysy ohledně bílkovin. V článku Kardiovaskulární dieta jsem rozpracovala protizánětlivou stravu, která tu hraje důležitou roli.
U hypotyreózy se nemusíme vyhýbat brukvovité zelenině /brokolice, růžičková kapusta, zelí, kedlubna, květák/. Benefit je v jejich sirných složkách. Samozřejmě se nesmíme tímto typem zeleniny přejídat, ale 2 – 3 porce týdně nás obohatí. Navíc vařením se strumigeny neutralizují.
Minerální látky, aminokyseliny potřebujeme nejen ke správné funkci žlázy, ale také, aby se tvořily enzymy, které správně rozloží přijímanou stravu. Není-li strava dobře natrávená, může se funkce štítné žlázy narušit, proto samotné problémy se štítnou žlázou předchází potíže s trávením.
Přírodní terapie
Podle tradiční čínské medicíny hypotyreóza se řeší jako prázdnota jangu ledvin. Důležité je tělo stále zahřívat, nejíst potraviny přímo z lednice, využívat teplé potraviny. Vidíme-li na stranách jazyka otisky zubů, jedná se o stagnaci, zadržování vody v těle, celkový nedostatek, štítnou žlázu. Taky vystouplý 3. krční obratel indikuje štítnou žlázu. Výborně zabírají adaptogenní byliny, které zvyšují odolnost proti stresu a únavě.
Aronie, neboli černý jeřáb
Pomáhá při nedostatečné funkci štítné žlázy. Je jedním z nejbohatších zdrojů antioxidantů (ničí záněty v těle). Dále se jedná o harmonizační metabolitikum (přeměna látek a energie v buňce) i u štítné žlázy. Progrese onemocnění štítnice jsou KVS problémy a právě Aronie reguluje krevní tlak, nepravidelný srdeční rytmus i kornatění cév.
Chaluha bublinatá, neboli Fucus
Jedná se o mořskou řasu, která obsahuje velké množství jódu, tím Chaluha prospívá při snížené funkci štítné žlázy. Je také nepostradatelná u vysokého krevního tlaku a cholesterolu.
Rozmarýn lékařský
Zahřívá chladné končetiny, je účinný při nervozitě a nespavosti. Tímto pomáhá od negativních příznakům při nedostatečné funkci štítné žlázy. Dále můžeme aplikovat například Coleus forskohlii, Withanii, a nebo i Chmel.