Sdílet
Pokud hledáte cestu, jak na akné, tak terapie se vždy odvíjí od druhu akné. Mezi nejznámější typ akné patří acne vulgaris. Jedná se o multifaktoriální, neinfekční onemocnění. Postihuje oblast kůže bohaté na folikuly mazových žláz. Zánět vzniká ucpáním vývodu folikulu keratinocyty, tím se v místě hromadí kožní maz. Vyšší množství mazu vyhovuje bakteriím. Prasknutím vřídku vzniká přímo výsev bakterií po okolní kůži. Nedoporučuje se proto pupínky mačkat, protože právě protržení kůže může zánět zhoršit a v některých případech i způsobit jizvy.
Celostní medicína ví, jak na akné
Akné se sice nejčastěji vyskytuje v pubertálním věku, nemusíte však být právě v pubertě, a přesto vás může akné trápit. Akné se nejvíce objevuje na obličeji, čele, tvářích, čelistech, bradě, v horní polovině zad, také i v dekoltu. Akné se může zhoršovat při užívání léčiv na psychiku, obsahující lithium. Dále barbituráty mající tlumící účinek na nervovou soustavu, nebo i léky, jejíž obsah je složený z androgenů. U každého jedince se jedná o jiný průběh a intenzitu onemocnění.
Pomocí obličejové mapy lze dohledat konkrétní oslabený orgán a blíže určit formu vhodné terapie. Akné také často vzniká při zvýšené propustnosti toxických látek, které se dostanou permeabilitou střeva až do žaludku. Na zklidnění aknózní pokožky existují přímo probiotika s názvem Sacharomyces Boulardii. Další vhodnou bylinou je Hořec Žlutý, který je sice známý svou hořkostí, ale dovede velmi napomoci našemu trávení. Játra slouží jako hlavní detoxikační orgán, proto by měly být hýčkány plody Ostropestřce.
Bylin pro holistickou terapii existuje celá řada, například čistící bylina Lopuch nebo i Tužebník, obsahující silné protizánětlivé salicyláty. Z bylin na vnější použití skvěle slouží například Řepík k omývání obličeje, neboť zklidňuje akutní akné. Výborně se také osvědčuje měsíčková mast s dyňovým olejem a zinek, který také pomáhá posilovat imunitu. Také Echinacea pomůže, jak s imunitním, tak i s lymfatickým systémem. Pokud po vřídkách zůstávají déle tmavé skvrnky, je potřeba se zaměřit na imunitu. Vitamín C se mi osvědčil, jak na aknózní léze v obličeji, tak i na zádech nebo na hrudi.
Prvořadé je tedy věnovat pozornost játrům, imunitě, lymfě a také zažívání.
Řepík Lékařský (hojení pokožky)
Řepík má lidový název „král všech bylin“. Kromě jeho schopnosti podporovat správné fungování jater a žlučníku, má tato bylina hojivé účinky i u malých dětí v případě různých vyrážek nebo potniček. Pomocí nálevu z bylin lze jednoduše ošetřit postižená místa. Ze silného odvaru si pak lze připravit uklidňující koupel.
Hořec Žlutý (játra a žlučník)
Jedná se o bylinu, která zvyšuje tvorbu slin a trávicích šťáv, posiluje funkci žlučníku, jater, slinivky, dále krvetvorbu, funkce centrální nervové soustavy, tvorbu mateřského mléka a rekonvalescenci po chorobách.
Ostropestřec Mariánský (játra)
Tato léčivka hraje významnou roli v rámci detoxikace organismu a pří podpůrné terapii kožních onemocnění. Dovede podpořit regeneraci jater, která jsou klíčová při odvádění toxických látek z těla. Játra jsou v dnešní době obzvláště zatěžována díky konzumaci nasycených tuků, alkoholu, syntetickým látkám z léků i různým aditivám jako barviva či konzervanty.
Lopuch Větší (játra a krev)
Kořen lopuchu většího je nejléčivější částí tohoto plevele. Kořen dobře působí na játra a celkově na krev, protože má jemné vylučovací schopnosti. Tento účinek tam dává ta jemně ostrá chuť, která stahuje horkost z působena stagnací čchi jater.
Tužebník Jilmový (trávení)
Tužebník je protizánětlivá bylina, která dovede odvádět škodlivé zplodiny z organismu. Má mnoho léčivých účinků a z těch, které souvisí přímo v boji s akné, pak jmenuji blahodárný vliv na trávení, upravuje a regeneruje střevní mikroflóru.
Měsíček Lékařský (protizánětlivá mast)
Měsíček Lékařský má vynikající ochranné, zklidňující, regenerační a granulační účinky na pokožku. Měsíčková mast je oblíbená díky jejím protizánětlivým a hojivým vlastnostem.
Echinacea (imunita a lymfatický systém)
Echinace je známá díky své schopnosti posilovat imunitu ve formě aktivace bílých krvinek a protilátek proti zdrojům infekce, ale její účinek s ohledem na lymfatický systém není o nic slabší. Echinacea umí totiž skvěle rozproudit lymfu, kterou navíc zbavuje škodlivých látek.
Hormonální akné
Při takzvaném hormonálním akné je zásadní, si nechat vyšetřit hormonální panel – hlavně hormon androgen + testosteron. Často se akné zhoršuje při užívání mléčných výrobků, které obsahují mužské, pohlavní hormony androgeny. Dále také organismus zchlazují a vytváří hlen, který jednoznačně zpomaluje lymfu.
Jak na akné u žen
U akné, které se vyskytuje před nebo v průběhu menstruace, také při ovulaci, je zásadní nasadit specifické, přírodní, hormonální byliny. Do směsi lze namíchat, jak progesteronové byliny například Anděliku Čínskou, tak i estrogenní byliny, kupříkladu Jetel nebo Lékořici. Pokud pupínky před menstruací nejsou hnisavé, ale jsou naplněny vodou, může posloužit květ Pivoňky. Tyto vodou naplněné puchýřky ukazují na vyšší hladinu androgenů.
Andělika Čínská
Využívá se zejména při ženských potížích, a proto se pro ni vžila patřičná přezdívka „ženský ženšen“. Z botanického hlediska nemá samozřejmě s ženšenem pravým nic společného. Nejčastěji se andělika čínská využívá jako podpora při gynekologických, menstruačních a klimakterických potížích. Dále působí pozitivně jako podpora trávení, krevního oběhu a také zmírňuje bolest.
Jetel Luční
Jetel má dobré účinky na pleť – je vhodný k přípravě pleťové vody při citlivé pokožce. Pomáhá s některými typy ekzémů, akné, vyrážky, drobná poranění kůže a je také vhodný jako pleťová voda nebo na koupel celého těla. Díky dezinfekčnímu účinku působí také proti infekcím trávicího traktu a blahodárně působí na lymfatický systém, odstraňuje usazené toxiny.
Lékořice Lysá
Masti vyráběné z lékořice mají příznivý vliv na kožní neduhy. Lékořice má rovněž velmi regenerující účinky ve spojitosti se slinivkou. Tento orgán je spojován se všemi sliznicemi v lidském organismu. Takže například při potížích se žaludkem, střevy, sliznicí jícnu, dýchacími obtížemi atd., je nutné posílit slinivku a pro tyto účely je lékořice idální léčivka.
Jak na akné Conglobata neboli cystického akné
Akné Conglobata neboli cystické postihuje spíše dospělé lidi po 20. až 30. roku. Conglobata má co do činění s imunitou, či s nedostatkem Fe. Často bývají postiženi anemičtí pacienti, s vyššími hodnotami bílých krvinek v krvi. Je zde důležité požadovat celkový profil železa. Celostni terapie u akné Conglobata je složitější. Postup je však podobný jako u akné vulgaris. Podstatné je zacelit játra, opravit i imunitu, trávení a lymfu.
Závěr
Správná holistická terapie by v prvé řadě měla být zaměřená na příčiny, které mohou být zdrojem akné, avšak u všech druhů akné je klíčová změna ve stravování. Je také důležité se vyvarovat sladkých, mastných a kořeněných jídel. Také je důležité dbát na dostatečnou hydrataci a zvýšit příjem zeleniny i ovoce. Pokud vás dlouhodobě trápí akné a rádi byste svůj problém vyřešili přírodní cestou, ozvěte se mi, ráda Vám pomohu.