Bolest a zánět ledvin: 4 hlavní příznaky a bylinky vhodné na posílení

Sdílet

Zánět ledvin a jejich selhání je nemoc, která se rozvíjí postupně. Ledviny ztrácejí svoji funkci v průběhu několika let, kdy v nich dochází k nevratnému zániku nefronů. Nefron je totiž základní, funkční a stavební jednotka ledvin. K poruše ledvin může docházet i dlouhodobě bez zjevných symptomů, které by pacientovi působily závažné obtíže. U pacientů se sníženou funkci ledvin se pak může rozvinout i osteroporóza. Osvědčená terapie pro chronické selhání ledvin bohužel neexistuje, pouze se soustředí na prevenci a komplikace. V pozdním stádiu může být nutná dialýza a transplantace ledvin

Zánět ledvin: příznaky

  1. Zánět ledvin se projevuje zadržováním vody v těle a otoky. Pacienti s nemocnými ledvinami mohou pozorovat opuchlé kotníky. Otoky kotníků bývají zarovnané až s lýtkem. Jedná se o masivní hromadění odpadních a toxických látek v organismu, kupříkladu těžké kovy nebo chemické léky.
  2. Dalším příznakem je močení jen malého množství moči a tmavé kruhy pod očima.
  3. V případě hodnot minerálů v těle se typicky projevuje zvýšenými hodnotami draslíku. Při vyšším draslíku je důležité zredukovat konzumaci banánů, meruněk a fíků, hroznů, špenátu, pití kávy i černého čaje. Tyto potraviny totiž obsahují hodně draslíků.
  4. Člověk, který má dlouhodobé problémy s ledvinami, pravděpodobně bude trpět i anémii (chudokrevnost). Nejčastější důvodem anémie bývá nedostatek železa v jídelníčku, které se nachází zejména v červeném mase.

Ráda bych dodala, že přísun železa nesmí samozřejmě přesáhnout doporučené dávkování. Kdyby bylo železo v těle v nadbytku, tak by se stalo toxické a způsobilo by oxidaci. Oxidativní minerál způsobuje organismu zátěž a zhoršuje zánět v ledvinách. Při zánětu ledvin můžeme také pozorovat u pacientů nedostatek vitamínů D, B9 – kyseliny listové, B6 – pyridoxinu, železa, zinku, selenu + Omegy 3 – mastné kyseliny.

Příklad onemocnění ledvin – dehydratace

Dovolte mi uvést fiktivní příklad o tom, jak se může rozvinout zánět ledvin. Představte si někoho, kdo nemá čas ráno snídat, zhltne pouze kávu a v zaměstnání vypije další kávu. Po práci si pak zajde na pivo nebo víno. Alkohol i káva však působí silně močopudně. To znamená, že rychleji ztrácíme vodu z těla, než ji přijímáme. Dotyčný se dojde vymočit pouze 1 x a jeho moč je tmavá v důsledku silné deyhdratace. Ledviny jsou tak silně stimulovány, jejich úkol je filtrovat minerální látky. Díky dlouhodobé dehydrataci však dochází k usazování minerálů a postupně (za 5 až 10 let) bude tento člověk cítit urputnou bolest v zádech, nebo v boku, protože se mu v důsledku špatného životního stylu vytvořily ledvinové kameny.                                                                          

Posílení ledvin a nutriční podpora organismu

  1. Je doporučeno omezení konzumace bílkovin. Bílkovinami jsou totiž ledviny poměrně namáhány.
  2. Je také důležité vyvarovat se i živočišným, saturovaným tukům například margarínu.
  3. Eliminace potravin s obsahem soli. Určitě se nepotřebujeme stravovat polotovary a uzeninami, právě v nich je obsaženo příliš soli. Zadržují vodu, tím pádem zvětšují objem a jedná se o četný nápor na ledviny. Je potřeba omezit sůl, ideálně na 2 g denně.
  4. Určitě je dobré vyřadit z jídelníčku jednoduché cukry, sladkosti a sladké nápoje – Coca colu, limonády. Ve sladkých nápojích se nachází navíc fosfáty, které zvyšují záněty.
  5. Kromě všeho je podstatné dodržovat pitný režim a pít čistou vodu. Doplňování tekutin však také nesmíme přehánět, protože nadměrné množství tekutin naopak ledviny namáhá. V průměru je důležite vypít cca (podle váhy) asi 2 – 3 litry filtrované čisté vody denně.

Blahodárně na ledviny působí konzumace kurkumy, česneku,  zázvoru a dokonce i všechny druhy fazolí. Ano, tvar fazole připomíná právě ledviny.  Tyto luštěniny musí být předem dlouze namáčeny a vařeny spolu s kouskem řasy kombu, aby byly lépe stravitelnější.  Dále je důležitá strava bohatá na tmavou listovou zeleninu a na antioxidanty. Antioxidanty mají za úkol neutralizovat záněty v těle. Jedná se například o borůvky, brusinky, ostružiny…                 

Bylinky na ledviny

Klíčové jsou i byliny, které zlepšují filtraci ledvin, tím pádem zpomalují  progresi (šíření) nemoci. Například Celík zlatobýl nebo i Bříza. Vedle populárních brusinek na močové cesty existují další méně známé, ale o to více učinné léčivky:

Celík zlatobýl

Zlatobýl rozpouští ledvinové a močové kaménky, podporuje látkovou výměnu a celkovou funkci ledvin.

Celík zlatobýl na zánět ledvin

Bříza bělokorá

Bříza bělokorá je skvělé diuretikum (podporující vylučování moči z organismu). Pomáhá při nemocech ledvin + močových cest, má potopudné účinky. Zbavuje organismus chloridů a jiných solí.

Bříza bělokorá na zánět ledvin

Kukuřice setá

Kukuřice setá zlepšuje vyplavování solí z těla, jedná se o účinné diuretikum.

Kukuřice setá na zánět ledvin

Medvědice lékařská

Arctostaphylos uva-ursi dezinfikuje a detoxikuje ledviny, působí i antisepticky. Napomáhá na nemoci ledvin.     

Medvědice lékařská zánět ledvin

Lichořeřišnice větší

Bývá díky své popularitě označována za silné přírodní antibiotikum, protože obsahuje fytoncidy, které působí na zánět ledvin antibakteriálně. Působí např. proti Staphylococcus pyogenes aureus – bakterie, která často bývá příčinou zánětů močových cest. Je vhodná pro preventivní užívání u pacientů trpími chronickými infekcemi močových cest.

Jehlice trnitá

Jehlice trnitá má za úkol odplavovat škodliviny z organismu. Odvodňuje a uzdravuje ledviny

Závěr

Jak jsem již zmínila, osvědčená terapie pro chronické selhání ledvin neexistuje, pouze se soustředí na prevenci a komplikace. Jako obvykle je důležité se zaměřit na příčiny, vhodné stravování a dbát na dostatečnou hydrataci. Pokud vás dlouhodobě trápí problémy močového ústrojí a chtěli byste zkusit pomoci svému tělu přírodní cestou, ozvěte se mi, ráda Vám pomohu.

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon
Přejít nahoru