Porucha spánku: nejčastější příčiny a celostní terapie

Sdílet

Porucha spánku a nespavost je problém, který výrazně ovlivňuje kvalitu našeho života. Celý den jsme unaveni, nemáme šanci se na nic soustředit. Tělo se nám viditelně opotřebovává a pomalu stárne. Člověk potřebuje hluboký spánek, nejlépe spánek beze snů. Ideálně bychom měli být 60 až 90 minut v hlubokém spánku. Běžně se ale člověk dostává na 30 až 45 minut do hlubokého spánku.

(V) kolik hodin bychom měli chodit spát?

Dospělý člověk by měl spát minimálně 7,5 až 9 hodin. Kdo spává 6 nebo méně hodin, totálně se vyčerpává. Nejkvalitnější spánek nastává daleko před půlnocí a jeho nejlepší kvalita bývá v jeho prvních fázích. Jestliže uléháme až kolem 2. hodiny ranní, to už pouze sníme a do hlubokého spánku se nemáme šanci dostat. Nedochází k odpočinutí, k detoxikaci a k regeneraci organizmu.

Když si pamatujeme sny, nemáme kvalitní, hluboký, regenerační spánek.

Pracujete na směny? Zkuste Sibiřský Ženšen nebo Rodiolu

U lidí, kteří pracují na směny je porucha spánku celkem běžná, protože dochází k dysbalanci hormonu melatoninu. Je to tzv. hormon mládí, obsahující aminokyselinu tryptofan. Dále se dočteme, že reguluje nervovou soustavu, a hlavně cykly spaní. Aby byl vytvořen melatonin, potřebujeme tmu. Při nočních směnách dochází k rozhození cirkadiánního rytmu /porucha střídání spánku a bdění/. Tělo se více namáhá a vyčerpává. Množství melatoninu se s věkem snižuje. Poruchy cirkadiánního rytmu lze napravit i bylinami, jako je ženšen nebo rhodiola. V případě spánku přes den je též nezbytné důkladně zatemnit místnost, popřípadě používat klapky na spaní.

Porucha spánku může být příčinou přehnanou chutí na pečivo

Porucha spánku a tryptofan

Častá a velká chuť na pečivo poukazuje na nedostatek aminokyseliny tryptofan. Tryptofan se v mozku za pomocí pyridoxinu /B6/ mění na serotonin, látku přenášející nervové vzruchy, která ovlivňuje jak nálady, tak i spánek. Nedostatečný příjem tryptofanu z potravy nebo jeho špatné vstřebávání snižuje množství serotoninu a následně i hladinu hormonu melatonin, o kterém již byla zmínka.

Tryptofan se nachází v:

  • ořechy,
  • kešu,
  • slunečnicová semena,
  • ovesné vločky,
  • banány,
  • krůtí a kuřecí maso

Porucha spánku představuje i časté probouzení v noci

Mohou Vás trápit tyto zdravotní potíže:

Kdo dobře usíná, ale budí se v 1.-2.-3. hodinu v noci, příčina může být spojená s játry nebo s nadledvinkami a jejich hormonem kortizol. I tyto potíže se dají odstranit adaptogenními bylinami. Adaptogenní působení bylin navrací tělo a tělesné procesy do vyrovnaného stavu. Je to specifická skupina bylin, která pomáhá regulovat stresovou situaci nejenom fyzickou, ale i psychickou. Jedná se o již zmíněnou Rodiolu, Sibiřský Ženšen nebo Schizandru Čínskou.

Pokud se mezi 1. a 3. hodinou v noci budíte s bolestí žaludku, smůže se jednat o dvanácterníkové vředy. Bolest se ještě více prohloubí, když se v noci najíme snad i s dobrým úmyslem pomoct si. Nezapomeňme, že stárnutím ubývá v žaludku kyselost. Svým klientům nedoporučuji Antacida (lék na regulaci kyselosti), protože se tento problém dá řešit i změnou životního stylu, který zahrnuje pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu (např. vycházky a sportování), pravidelné stravování, pitný režím atp.

Pokud se budíte kolem 3. ráno s hlavou plnou myšlenek, nejspíš jste ve stresu, i když vaše tělo funguje relativně dobře. Nespavosti ze stresu jsem napsala tento článek zvlášť, protože je stres právě nejčastější příčinou poruchy spánku.

Budíte se ráno zničení?

Zkuste doplnit hořčík

S nervovou soustavou je spojený typ nespavosti, při které stále cítíme svaly a klouby. Když se ráno probouzíme unaveni, je to jedna z reakcí organismu na nedostatek hořčíku. Z bylinek na kvalitnější spánek je výborný kozlík lékařský, ale při nízkém krevním tlaku se nedoporučuje, protože ho ještě více sníží. Dále např. meduňka a další, které nabudí spánek a pomáhají i při trávení.

Porucha spánku z pohledu tradiční čínské medicíny

Srdce

Tradiční čínská medicína poukazuje na stres, hněv, naštvanost a na jiné emoce které vedou k stísněnosti jater. Jang stoupá nahoru k srdci, což způsobí, že při horkosti nebo tlaku na hrudi nemůžeme usnout.

Játra, žaludek, slezina

Stoupající horkost do střední částí těla /játra, žaludek, slezina/ se projeví vírem myšlenek při usínání a množstvím snů.

Podbřišek

Bude-li horkost nebo tlak v dolním ohništi – pod pupkem, náš spánek bude lehký, usneme hned, ale často se budeme budit. Ovlivňuje to i energie ledvin oslabená strachem.

Doba posledního jídla

Po těžkém jídle ve večerních hodinách nemůže přijít JIN, který spánek navozuje. Proto večeře by měla být alespoň 2-3 hodiny před spaním. Stagnující potraviny se také promění v horkost a poškozují srdce. Oheň v srdci způsobují i mastná a silně kořeněná jídla.

Závěr

Správná terapie by v prvé řadě měla být zaměřená na příčiny, které mohou být zdrojem nespavosti, na pravidelnost spánkové hygieny a využití bylinných kapek, tablet nebo čajů, které jsou vhodné a dnes již dostupné. Pokud dlouhodobě trpíte problémy s nespavostí a rádi byste svůj problém vyřešili přírodní cestou, ozvěte se mi, ráda Vám jako vždy pomohu.

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon