Ztráta čichu

Sdílet

Ztráta čichu je běžná u pacientů s rýmou, nachlazením a při alergiích. Je to většinou v důsledku zduření sliznice při zánětu nosních dutin. Další příčinou ztráty mohou být nosní polypy, a také úrazy hlavy, které mohou poškodit právě čichový nerv. V horším případě se může jednat i o příznaky nádorového onemocnění mozku. Náhlá ztráta čichu je pak jedním z hlavních příznaků Covid-19.

Ztráta čichu a Covid-19

V současnosti můžeme sledovat zvýšený výskyt lidí s náhlou ztrátou čichu, v některých případěch dokonce bez zjevných příčin. Jedná se o nejčastější příznak u pacientů, kteří prodělali Covid-19 s mírným až středně těžkým průběhem. Ke ztrátě čichu může pak dojít hned několik hodin po nakažení tímto typem koronaviru. Toto čichové postižení by mělo po uzdravení jedince samo odeznít. Vzhledem k delší regeneraci čichových neuronů však může obnova čichu trvat déle.

Ztráta čichu

Hlavní rozdíl mezi ztrátou čichu v důsledku koronaviru nebo rýmy je, že u koronavirové infekce se nejedná o ztrátu v důsledku zduření sliznice pří zánětu nosních dutin. Virus totiž napadá podpůrné buňky čichových neuronů (odkaz na článek v Angličtině) takže pacient náhle přestane cítit aniž by měl například zablokovaný nos tak jako tomu bývá u běžné rýmy. Obnova čichu tak může trvat v tomto případě mnohem déle.

Nos je brannou do plic. Když se vzduch dostane do nosní dutiny, molekuly pachu se připojí na receptory čichových neuronů (Olfaktorické neurony). Tím je člověk schopen rozeznávat rozmanité a pestré vůně, které jsou jako signály vysílány přímo do mozku. Čichat nám dovolují naše smyslové buňky, které se nachází se ve vrchní části nosního chřípí, sliznice. Snížená schopnost cítit má přímou souvislost s oslabenou čichovou dráhou.

Podpůrná léčba u Covid-19

Ať už se jedná o nachlazení, chřipku nebo koronavirus, klíčové je užívání minerálu zinku, který posílí imunitní systém a je obzvláště doporučován při náhlé anosmii. Zinek je známý díky své klíčové podpoře imunitního systému. Jeho nedostatek má přímý vliv na zvýšenou infekčnost člověka, zejména pak ve vyšším věku.

Zinek je běžně doporučovaný minerál, který pomáhá v boji s nachlazením a infekcemi horních dýchacích cest. Tento nedávno publikovaný odborný článek (v Angličtině) přímo zinek doporučuje při léčbě Covid-19, protože jsou prokázány jeho antivirální účinky. Studie navíc ukázaly, že konzumace zinkových pastilek nebo sirupu může zkrátit délku nachlazení.

Při hledání vhodných vitaminových doplňků hlídejte množství Zinku v denní dávce. Běžná doporučená dávka u dospělého je 15mg a v průběhu léčby je pak doporučováno dávku dočasně zvýšit. Bohužel mnozí výrobci prodávají zinkové pastilky, kde je obsah zinku pod 2.5 mg, což ani nesplňuje čtvrtinu denní dávky, dejte si pozor například u:

Dále je důležitý dostatek Vitaminu D, spánek a vyvarovat se stresu. Na stres pomáhají dechová cvičení, jóga a kardio cvičení. Zdravý životní styl pomáhá posilovat imunitu, která je právě při boji s virovými onemocněními klíčová.

Hledáte účinný způsob, jak nastartovat svou imunitu?

Pokud hledáte způsoby, jak nastartovat svou imunitu, napsala jsem pro vás článek s praktickými tipy:

Přírodní léčba ztráty čichu – další onemocnění:

Rýma a nachlazení

Jedná-li se o nakažlivou infekční rýmu, tak ta se dá vyléčit přímo v domácím prostředí. Důležitý je dostatek odpočinku, a to zejména formou spánku. Dále je potřeba si hlídat pitný režim a pro léčbu horních dýchacích jsou vhodné solné roztoky, například Vincentka. Mezi oblíbenou formu podpůrné léčby rýmy patří i zázvorový čaj s citronem (měl by být z čerstvého zázvoru a citronu), nebo medovo-citrónový čaj:

Recept na zázvorový čaj

  • Ingredience: 1 polévková lžíce zázvoru, 500 ml voda, 2 polévkové lžíce medu, citron dle chuti
  • Příprava: Nastrouhaný zázvor zalijeme horkou vodou a necháme luhovat příbližně 5 minut. Čaj poté přecedíme, osladíme a přidáme citron dle chuti

Recept na medovo-citrónový čaj

  • Ingredience: 2 polévkové lžíce citrónu, 2 polévkové lžíce medu a 400ml vody
  • Příprava: Do horké vody v hrnku přidejte dvě lžíce citronu i med a v případě potřeby dochucujte

Pacienti trpící sezónní, alergickou, sennou rýmou, se stále opakujícími přecitlivělostmi, by pak měli být pod pravidelným dohledem lékaře.

Zajímá vás celostní medicína?

Přihlašte se k odběru a budete informování pokaždé, když vyjde na našem webu nový článek.