Jak na posílení imunity přírodní cestou

Sdílet

Tento článek je určen pro ty, co hledají osvědčený způsob jak si nastartovat imunitní systém a tím posílit obranyschopnost organismu přírodní cestou. Imunitní systém totiž chrání naše tělo před různorodými mikroby a viry, které jsou častou příčinou spousta onemocnění. Proto je klíčové náš imunitní systém dlouhodobě posilovat, aby nás náhle nezaskočila některá z virových infekcí

Jak posílit imunitu nejen po antibiotikách

Jako základ k posílení imunity slouží pestrá a pravidelná strava s dostatečným příjmem všech vitamínů a stopových prvků. Chybějící minerály způsobují výrazný pokles imunitního systému. Proto je důležité zařadit do jídelníčku komplexní sacharidy: kvalitní obiloviny, zeleninu a sezónní ovoce. Samozřejmě je důležité omezit konzumaci jednoduchých cukrů (sladkosti, bílé pečivo…). Jedná se o prázdné kalorie bez nutričního přínosu.

1. Funkční potraviny

Častá konzumace stroužku česneku a cibule pomáhají pro svůj obsah síry. Nepostradatelné, je používání koření, obsahující zázvor, hřebíček, kardamom a také mořské řasy. Ty jsou silným zdrojem minerálů, hlavně jódu.

2. Vývar

Pro posílení organismu se doporučují mnohohodinové vývary z bio kostí nebo slepice. Tyto vývary nás zásobují aminokyselinami, stopovými prvky a kolagenem.

3. Antioxidanty

Na našem talíři by nám neměly chybět ani antioxidanty: Acai, Mangosteen, Goji, borůvky, brusinky, které ničí záněty v těle. V dnešní době není snadné doplnit náš organismus potřebnými mikro + makroprvky. Důvodem je půda chudá na mnohé stopové prvky, také ztráta živin v potravinách, a to díky průmyslovému zpracování. Člověk by měl proto pravidelně užívat určité doplňky stravy, které by se však měly obměňovat, protože organismus si rychle zvyká.

Vitamíny a minerály na posílení imunity

1. Vitamín C a D

Imunita bez vitamínu C je v první řadě náchylná k nejrůznějším onemocněním. Snižuje schopnost býlích krvinek pohlcovat škodlivé bakterie, viry, parazity a jiné patogeny.  Vitamín C je vitamín rozpustný ve vodě, nacházející se nejčastěji v zelenině a ovoci, nebo přímo v šípkách a v černém rybízu. Vitamín D je v tuku rozpustný vitamín, který podporuje hloubkovou imunitu na úrovni DNA.

2. Vitamín A a E

Posílení imunity

Vitamín A nám udržuje v organismu všechny sliznice ve zdravém stavu. Vitamín E slouží jako důležitý antioxidant, chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály. Lidé s oslabenou imunitou často trpí nedostatkem vitamínu E.

3. Hořčík a Zinek

Hořčík v chelátové nebo i v citrátové formě přeměňuje vitamín D2 na aktivní formu D3. Dále přispívá ke snížení únavy a normalizuje činnost nervové soustavy čímž posiluje také obranyschopnost. Zinek intenzivně posiluje imunitu, tím pomáhá při virových nemocech. Hlavním zdrojem jsou dyňová semena a hnědá rýže.

4. Selen

Selen stimuluje imunitu a aktivuje detoxikační mechanismy. Tím chrání buňky před virovými a bakteriálními infekcemi. Zásoba selenu se nachází hlavně v ořechách (para ořechy) i v obilovinách.

5. Omega 3

Omega 3 MK se skládá ze dvou složek EPA + DHA. EPA (eikosapentaenová kyselina), jedná se o protizánětlivou složku, která napomáhá stimulovat imunitu. DHA (dekosahexaenová kyselina), má za úkol podporovat nervový systém. Obě mastné kyseliny jsou pro lidské tělo esenciální, tělo si jej samo neumí vytvořit. A proto je nutné Omegu 3 MK zajistit stravou nebo pomocí doplňků stravy.

Klientům nabízím komplexní test analýzy těžkých kovů a minerálních látek, který pomůže odhalit chybějící minerály v těle a zároveň odhalit množství těžkých kovů.

Další potraviny a bylinky na posílení imunity

1. Glukany

Důležité pro naši imunitu jsou glukany, které chrání střevní barieru. Například Reishi, Hlíva ústřičná, Shitake, Maitake, které souvisejí s odolností organismu, povzbuzující naši imunitu. Jedná se o polysacharidy, vytěžený z buněčných stěn různorodých hub. Jsou označovány jako imunomodulátory, které zvyšují obranyschopnost organismu.

2. Třapatka nachová

Třapatka nachová, neboli Echinacea, je jedna z nejlepších bylin na imunitu. Má jak imunomodulační, tak i imunostimulační účinky. Tím zvyšuje jak obranyschopnost organismu, tak i povzbuzuje činnost imunitního systému.

3. Lichořešnice a Rakytníkový plod

Lichořešnice má vysoce pozitivní vliv na záněty dýchacích cest. Rakytníkový plod je pro změnu nadupaný vitamíny a minerály: vitamínem C, B1, B2, B6, A, D. E, K, vápníkem, fosforem, železem a manganem.

Posílení imunity a střeva

Veškerá imunita pochází ze střev, tudíž je nezbytná správná údržba střevní mikroflóry. Střevní mikrobion je naše mikrobiální prostředí uvnitř našich střev. Mikrobiom může vážit kolem 1,5 – 2,5 kg, obsahuje více než 100 trilionu různých bakterii. Tedy 2 kila různých virů, bakterií a parazitů, takový samotný vesmír. Je dokázáno, že střevní mikrobiom má značný vliv jak na imunitu, tak i na nervovou soustavu. Vlivem dnešního životního stylu, kterým většina z nás žije, je mikrobion bohužel negativně zasažen.

Můžeme se snažit jíst bio stravu, pít filtrovanou vodu, ale pomůže nám to pouze do určité míry. Nejprve musíme začít s regenerací střevní stěny a střev. Buněčná stěna se obnovuje každých 14 dní a většina buněk střevního mikrobionu nežije déle než 20 minut. Tudíž obnova střevního mikrobiomu může být relativně rychlá.

Pro posílení iminuity můžeme začít s probiotickými kulturami kupříkladu miso, kimchi, pickles, kysané zelí nebo i kombuchou. Dají se konzumovat i mléčné fermentované potraviny: jogurt nebo kefír. Nicméně pouze, pokud se na mléčné výrobky neprokáže alergická reakce. Samozřejmě můžeme aplikovat i probiotika, která by však měla být plně spektrální.

Spánek a pohyb

Abychom se cítili zdravě, nesmíme opomenout, že kvalitní vydatný spánek je klíčem ke zdraví. Potřeba spánku se pohybuje kolem 7 – 8 hodin. Spánek je nezbytný pro veškerou regeneraci v organismu. Pokud nejsme schopni svých 8 hodin naspat přes týden, tak bychom se o to měli pokusit alespoň o víkendu. Spánkový deficit vytvořený za několik let, se už dohnat nedá.

Snažte se také pravidelně věnovat pohybu. Udělejte si čas na denní alespoň 20 – 30 minutovou procházku. Nemáte čas se procházet? Dobře, tak si při návratu z práce vystupte o 1 až 2 zastávky dříve. Chůzí se Vám zlepší krevní oběh, nastartuje se lymfatický systém a toxické látky, viry, bakterie se vám nebudou ukládat v takové míře.

V neposlední řadě nepodceňujte stres. Dá se dnešní doba vůbec představit bez stálého spěchu a napětí? Ten krásný, známý, pohled z Ladových obrázků, spokojených lidí, povídající si pod lípami, už téměř vymizel.

Dovolím si na závěr ocitovat Salestiánského kněze Romana, vratislavského bylinkáře, který řekl: „dal li bůh nemoc, dal i lék, ale je na člověku, aby jej našel a použil“.

Co říkají na mou léčbu klienti:

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon
Přejít nahoru