Co proti migréně: zjistěte to podle příčiny

Sdílet

Migréna může nastat ve kterémkoliv věku. Nejčastěji začíná již v dětství a v pubertě. Před začátkem puberty migréna postihuje běžněji chlapce než dívky, v dospělosti se však objevuje až dvakrát či třikrát častěji u žen než u mužů. Některé migrény mohou být způsobeny svalovou kontrakcí, a to od bolesti krční páteře. Migrény také mohou vzniknout při reakci na některou potravinu (např. aminová intolerance). Pokud hledáte, co proti migréně, volba by se vždy měla odvíjet od její příčiny, kterou lze identifikovat i na základě jejího průběhu.

Migréna má mnoho příčin

1. Potravinové spouštěče migrény

Tyramin

Migréna postihuje ty, kteří mají nedostatek enzymu odbourávajícího tyramin, který se pak v nadměrném množství může stát jejím spouštěčem. Tělo na tyramin reaguje mimo jiné vyloučením dopaminu a zvýšením krevního tlaku nebo srdečního rytmu, což způsobí větší tlak na cévy a může se objevit bolest hlavy.

Zvýšené dávky tyraminu mohou způsobit také bušení srdce nebo pocity na zvracení. Mezi potraviny bohaté na tyramin patří veškeré kvašené, nakládané, zrající, marinované a přezrálé nebo zkažené, ale i další, například:

Přezrálé OvoceAvokádo, banán, ostružiny, maliny, grep, citrón, pomeranč, limetka, švestka, slíva, hrozinky, datle, sušené ovoce, ananas, papája
ZeleninaSladký hrášek, krétský hrách, ploché fazolové lusky, lilek, rajčata, čili, větší množství špenátu, cibule, nakládaná a kvašená zelenina, olivy
Maso a mořské produktyVeškeré konzervované nebo průmyslově zpracovávané maso.
Salámy, uzeniny, párky, klobásy, větší množství šunky, sušené ryby, uzené ryby, řasy, chaluhy, korýši, měkýši, ančovičky, marinované maso, uzené maso, uleželé maso, bujóny, masox, maso a ryby starší než 48 hodin
Mléčné produkty, vejceKefír, syrovátka, kysaná smetana, jogurt, zrající a plísňové sýry např. niva, rokfór, mozarela, brie, čedar, ementál
Obilniny a produkty z nichChléb a pečivo z kvásku nebo droždí, směsi na pečení
OřechyVšechny ořechy a semena, hlavně vlašské ořechy, kešu, pekanové ořechy
Kvašené a nakládané produkty, omáčky, octyMiso, tofu, tempeh, sojová omáčka, rybí omáčka, teriyaki, Balsamiko ocet, jablečný ocet, Kysané zelí, kimchi
Další potravinyTučná a smažená jídla.
Alkoholické nápoje, pivo, víno, cider.
Marmite, slad, karob, Kofein, káva, čaj, cocacola, Dresinky a omáčky, kečup, hořčice, Umělá sladidla (Aspartam, sacharin), konzervanty, zesilovače chuti a barviva, glutamát.
Veškeré jídlo starší 48 hodin

Fenylethylamin

Za další spouštěč migrény je považován Fenylethylamin. Je produkován septem limbického systému mozku v řídící centrále pocitů, což je část mozku zodpovědná za veškeré emoce, proto se této látce také říká droga zamilovaných. Nachází se v kakau a čokoládě, dále v listech brukvovité zeleniny, konkrétně v zelí a v květáku.

Fenylethylamin je v těle rychle odbouráván enzymem MAO-B, což zabraňuje, aby se dostal ve větším množství do mozku, kde způsobí migrénu.

2. Mitochondrie

Migrény mohou mít příčinu přímo v mitochondrii – uvnitř buňky. Z hlediska skladby buňky je to mitochondrie, která nám vytváří energii a buněčné dýchání. Když zde máme nedostatek energie a buňka se „dusí“, což nám způsobí migrénu. Mitochondrie vyrábí málo energie ATP a potom vznikají tlaky a bolesti hlavy. Toto se dá řešit pomocí Koenzymu Q10 a kyseliny Alfa-lipoové. Pomáhají s okysličováním a prokrvováním, čím se zvyšuje energetická funkce mitochondrií a následně se snižují ataky.

3. Alergie

80 % migrén bývá z alergií. Když někdo trpí alergiemi, nebo má intoleranci na různé potraviny, zde se dá léčit aminokyselinou Taurin, která obsahuje síru, vyrovnává buněčné prostředí a zvyšuje energii buňky ATP.

4. Nekvalitní strava

Bolesti hlavy až migrény mohou vzniknout také od žaludku. Zde je bolest lokalizována v čelní oblasti. Vzniká z nekvalitní, nepravidelné a málo pestré stravy i z únavy.

5. Únava ledvin

Dále migrénu můžeme pociťovat také skrz vyčerpanost ledvin. Zde cítíme bolest na temeni nebo na vrcholku hlavy. Jedná se o nedostatek energie v ledvinách a jejich únavu. Tato vyčerpanost je pak spojena přímo s nadledvinkami.

6. Stres i úzkostné stavy

Stres může být příčinou tzv, žlučníkové migrény, která se projevuje bolestí na spáncích a je spojená s úzkostí a naštvaností. Ve stresu si tělo vyrábí více vzestupné energie, která prudce stoupá do hlavy.

7. Zvýšeny výskyt těžkých kovů v těle

Pokud při migréně pociťujeme studené nohy a zadek, nepříjemné napětí na hrudníku a zároveň máme pocit horkosti v hlavě, jako kdyby vyšlehoval oheň, pak tato migréna souvisí se zvýšeným výskytem těžkých kovů v těle, které blokují plnou funkci jater.

8. Nedostatečný pitný režim

Při nedostatečném pitném režimu může taky vzniknout bolest hlavy. Krev se zahustí a hůře teče. V mozku nedochází k ideálnímu okysličení, a to vede k bolesti hlavy.

9. Zvýšená hladina progesteronu

U žen často bolest přichází před nástupem menstruace. V děloze se hromadí krev, stoupá progesteron, dráha jater se více a více blokuje. Když před menstruací žena pije kávu a jí často čokoládu – tím se vše „přisolí“. Vyjádřením TČM jang prudce stoupne až vyvolá bolest migrény, a pak jen pomalu klesá.

Co proti migréně – konkrétní tipy

Existují látky, které mohou pomocí a působí jak preventivně, tak i terapeuticky. Terapie se vždy odvíjí od typu a příčiny migrény.

  • Hořčík: Doporučuje se užívat 400 mg hořčíku denně
  • Koenzym Q10
  • Riboflavin
  • Taurin aminokyselina
  • Fytoterapie (např. podběl, devětsil, řimbaba obecná)
  • Akupunktura

Abychom se migrén vyvarovali, je důležitá změna životního stylu, pravidelnost a kvalita v jídle, naučit se zvládat každodenní stres, pohyb na čerstvém vzduchu. Z vlastního terapeutického hlediska můžu přispět jak břišní akupunkturou, tak i fytoterapií – bylinami vybranými podle příčin vzniku bolesti.

Co říkají na mou holistickou terapii klienti:

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon