Revmatoidní artritida: příznaky a nutriční terapie

Sdílet

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění. To znamená, že náš imunitní systém napadá své vlastní zdravé tkáně, klouby a orgány a bojuje s nimi jako s vetřelci. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění zasahující celé tělo. Nejvíce na rukou a zápěstí, chodidlech, kotnících a kolenou. Chrupavka se uvolňuje, dochází ke drolení. Vzácnější mimokloubní forma se projevuje např. očními změnami = suchá keratokonjunktivitida – (zánět rohovky).

Jak jsou klouby při revmatoidní artritidě zasaženy

Při revmatoidní artritidě jsou zasaženy synoviální membrány kloubů /kloubní výstelky/. V synoviální tekutině (kloubním mazu) se nacházejí B-lymfocyty, které produkují autoprotilátky vytvářející imunokomplexy a následně indukují zánět, na kterém se podílejí mononukleární leukocyty. Ty kromě uvolňování proteolytických enzymů poškozují chrupavku reaktivními radikály kyslíku a dusíku.

V kloubech probíhá množení granulační tkáně v kloubní výstelce, kloubní dutině i v kosti pod chrupavkou, nejdříve vzniká kloubní zánět, potom granulační tkáň prorůstá do kloubní chrupavky a pokrývá její povrch. Granulační tkáň vyplňující kloubní dutinu může vést až ke srůstu kloubu. Postižené klouby jsou na dotek teplejší, oteklé a citlivé.

Jak se revmatoidní artritida projevuje

Počátek nemoci je nenápadný, pomalý:

  • únava,
  • zvýšená teplota,
  • slabost a ztuhlost nejdříve, pak otok.

Klouby jsou zasaženy většinou symetricky: oba lokty, stejné prsty, obě zápěstí, oba kotníky… Může to být první diferenciální diagnóza.

Onemocnění postihuje celosvětově až 1 % dospělé populace, přičemž ženy jsou postiženy 2-3 x častěji než muži. Průměrný věk, kdy se onemocnění plně rozvine, bývá mezi 40. a 60. rokem. Při rozvoji onemocnění hraje svoji roli dědičnost, nedostatek hormonu estrogenu nebo progesteronu. U mužů je prokázáno, že androgenní terapie pomůže snížit příznaky nemoci.

Revmatoidní artritida se objevuje, když autoimunitní protilátky glykolytického enzymu – glukóza -6-fosfát izomeráza /Glc-6-P/ se naváže k artikulárním /článkovitým/ povrchům. Vazba spouští zánětlivou „kaskádu“, která vede k ničení kloubní tkáně. Hypoxie /tj. nedostatek kyslíku v tkáních/ zde v kloubech, vede ke zvýšené tvorbě Glc-6-P a zhoršení příznaků revmatoidní artritidy.

Je důležité, jestli bolí jeden kloub a je to bolest stěhovavá? Jedná – li např: o osteroartritidu (zánět kloubu), tak pořád bolí pouze jeden kloub. U osteroartritidy kosti a klouby bolí, ale rozhýbá se to. U Revmatoidní artritidy to bolí pořád, stále. Revmatoidní faktor je přítomen v séru (ok hodnoty do 10, 10+je indikace zánětu).

Revmatoidní artritida: Hlavní spouštěče a terapie

U revmatoidní artritidy je nejdůležitější identifikovat spouštěč nemoci. Když vynecháme genetiku, nejčastějším spouštěčem jsou infekce. Dalším spouštěčem bývají alergie, intolerance na některé potraviny.

Co zhoršuje revmatoidní artritidu

Bývají to nejčastěji spouštěči

  • hovězí maso,
  • mořské plody,
  • vejce,
  • citrusy,
  • lilkovitá zelenina

Proč je lilkovítá zelenina nevhodná

Z botanického hlediska je lilkovitá zelenina vlastně ovoce – jedlá část rostliny je tvořeba zralým plodem. V gastronomii je ale z hlediska chuťových vlastností řazena k zelenině. K lilkovité zelenině patří např. rajčata, paprika, lilek… Lilkovitá zelenina není při revmoatiodní artritidě doporučována pro vysoký obsah alkaloidů, které vyvolávají záněty. Výjimku tvoří tepelně upravená rajčata obsahující lykopen, který je naopak prospěšný.

Práce s alergeny

S mnohými alergeny se dá úspěšně pracovat, proto je důležité otestovat se i na jiné alergeny z přírody. U tzv. zkřížené alergie, když máme zjištěny alergeny, můžeme se jim v daném období vyhnout. Jak i peckovinám, tak i kořenové zelenině, ořechům. Tento dráždivý syndrom se nazývá – jablko, celer, lískový ořech.

Syndrom jablko, celer, lískový ořech

Syndrom zahrnuje následující potraviny klasifikované jako alergeny:

  • malvice (jablko, hruška),
  • peckovice (broskev, nektarinka, třešeň, švestka, meruňka),
  • kiwi,
  • kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel, brambory),
  • lískový ořech, vlašský ořech i arašíd

Nejedná se o celoroční, ale o sezonní záležitost.

Další spouštěče revmatoidní artritidy

Jiným spouštěčem mohou být těžké kovy. Podle chelatačního protokolu nastavíme program čištění organismu. Spouštěčem může být i psychický otřes, stres, napětí…

Revmatoidní artritida a nutriční terapie

U spouštěčů psychického původu pomáhají bylinné tinktury: třezalka, oves a adaptogenní byliny. Jestliže u revmatoidní artritidy zjistíme zvýšenou imunitní reakci, nebo se zde objeví další autoimunitní onemocnění, pokračujeme v terapii a řešíme další autoimunitní onemocnění. U revmatoidní artritidy je důležité z vyšetření krve vyloučit anemii.

Test Potravinové intolerance

Je dobré si nechat udělat test FOOD Detective, který je hotový do jedné hodiny. Pomocí tohoto testu zjístíme reakci těla na jednotlivé potraviny. Po testu:

  1. řešíme zaléčovací protokol na propustnost střevní stěny,
  2. eliminujeme veškeré alergeny ze stravy,
  3. na čištění střeva aplikujeme byliny s antimikrobiálním působením a přírodní antibiotika.

Dalším úkolem je osídlit střeva dobrými bakteriemi užíváním probiotik a doplňků stravy k regeneraci střevní stěny. Pacienti s revmatoidní artritidou by měli svůj jídelníček nastavit ve prospěch protizánětlivé stravy, čemuž je nejblíže tzv. Kardiovaskulární dieta, která zahrnuje denní přísun:

  • 400 – 600 g zeleniny,
  • 1 – 2 kousky sezónního ovoce, bobulovité ovoce,
  • 400 – 500 ml zeleného chlorofylového nápoje,
  • kvalitní bílkoviny

Co je potřeba eliminovat

Metotrexát antirevmatikum

Metotrexát antirevmatikum, které užívá většina pacientů, zatěžuje játra a při užívání pacienti uvádějí silnou únavu, návaly nevolnosti, točení hlavy… Dále Metotrexát způsobuje deficit B 9- kyseliny listové. Při užívání chemických lékú je klíčové zaléčit GIT – gastrointestinální trakt, nasadit kvalitní probiotika, prebiotika, enzymy, vitamíny + minerály, byliny…

Dále je potřeba eliminovat následující potraviny:

  • lepek – se nalepí na střevní stěnu (ve střevě sídlí až 80 % naší imunity), tudíž jsou střeva v zánětu. Tím pádem střevní stěnou neprochází minerály a vitamíny, ale prostupují zde toxiny.
  • mléko – imunitní systém kravské mléčné výrobky bere jako alergickou látku, reaguje a tím se zvyšují lymfocyty. Tělo se urputně snaží alergenů zbavit.
  • cukr
  • saturované tuky
  • kávu
  • černý čaj
  • alkohol, cigarety
  • lilkovitou zeleninu
  • hovězí maso
  • mořské plody
  • citrusy
  • vejce

Které potraviny jsou prospěšné

Tykvovitá zelenina

Revmatoidní artritida - tykvovitá zelenina je vhodná při léčbě

Tykvovitá zelenina je velmi zdravá, protože obsahuje velké množství vitamínů a minerálních látek. Kromě toho v sobě většina druhů z této skupiny neuchovává těžké kovy. K tykvovité zelenině patří např. dýně, okurky, cuketa nebo patison.

Vitamín D3

Vitamin D3 je důležitý pro výživu kostí, pracuje přímo v buňce. Aktivní forma vitaminu D se dostane do jádra buňky, spojí se s genetickým faktorem VDR. Tento faktor nám udržuje komplex správných pochodů.

Další vhodné potraviny

Před každým jídlem lze použít jablečný ocet (bio), krásně dokáže snížit zánětlivost a bolest v kloubech. Denně pít zelené juice, nejméně 400 ml. Výborná je také:

  • protizánětlivá strava (kurkuma, mrkvová šťáva, listová zelenina, medvědí česnek
  • brukvovitá zelenina (kapusta, zelí, květák…),
  • menší množství ovoce (zejména hroznové víno nebo třešně)
  • zelené šťávy (nejméně 400ml)
  • super potraviny (bobuloviny, kustovnice, acai, třešně, Spirulina, chlorofil)…
  • omega3-mastné kyseliny (oleje za studena lisované, ve skle + kvalitní tuky = GHI, domácí sádlo, kokosový tuk, olej lněný, dýňový, z pšeničných klíčků…)
  • proteolytické enzymy (užívají se mezi jídly, a tím se využije protizánětlivý efekt)

Existují také byliny, které pomáhají při boji s revmatoidní artritidou, např. Harpágo, viz níže.

Revmatoidní artritida a kloubní výživa

Kloubní preparáty bychom měli používat bez přestávek první 3 měsíce ve zvýšených dávkách. Jinak se očekávané výsledky nedostaví. Po zlepšení stavu dávku snížíme. Taky je potřeba brát do úvahy, jestli je kloub více nebo méně namáhaný, např.: sportovci.

MSM je zkratka pro metylsulfonylmetan. Je silně protizánětlivý a regenerativní pro střevní stěnu. Přidává se do doplňků na kloubní výživu. Co se týče kolagenu, užívá se pouze hydrolyzovaný. Jinou formu tělo nedokáže vstřebat a využít.

Kloubní bolestivost je možné zmírnit i analgetickými bylinami. Alkalizovat kyselost a snížit zánět pomáhají zelené potraviny – Spirulina, Chlorela, minerály a speciální protizánětlivé byliny, např. Harpágo. Harpágo /čertův dráp/ je specifická bylina, která působí jak antirevmaticky, tak i analgeticky, antialergicky a je výborná i k úpravě zažívacího traktu.

Co říkají na mou holistickou terapii klienti:

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon