Ztráta čichu a špatné dýchání

Sdílet

Ztráta čichu je běžná u pacientů s rýmou, nachlazením a při alergiích. Je to většinou v důsledku zduření sliznice při zánětu nosních dutin. Další příčinou ztráty mohou být nosní polypy, a také úrazy hlavy, které mohou poškodit právě čichový nerv. V horším případě se může jednat i o příznaky nádorového onemocnění mozku.

Ztráta čichu a špatné dýchání u Covid-19

V době pandemie jsme mohli sledovat zvýšený výskyt lidí s náhlou ztrátou čichu, v některých případěch dokonce bez zjevných příčin. Jednalo se se o běžný příznak u pacientů, kteří prodělali Covid-19 s mírným až středně těžkým průběhem. Ke ztrátě čichu může pak dojít hned několik hodin po nakažení tímto typem koronaviru. Toto čichové postižení by mělo po uzdravení jedince samo odeznít. Vzhledem k delší regeneraci čichových neuronů však může obnova čichu trvat déle.

Ztráta čichu

Hlavní rozdíl mezi ztrátou čichu v důsledku koronaviru nebo rýmy je, že u koronavirové infekce se nejedná o ztrátu v důsledku zduření sliznice pří zánětu nosních dutin. Virus totiž napadá podpůrné buňky čichových neuronů (odkaz na článek v Angličtině) takže pacient náhle přestane cítit aniž by měl například zablokovaný nos tak jako tomu bývá u běžné rýmy. Obnova čichu tak může trvat v tomto případě mnohem déle.

Nos je bránou do plic. Když se vzduch dostane do nosní dutiny, molekuly pachu se připojí na receptory čichových neuronů (Olfaktorické neurony). Tím je člověk schopen rozeznávat rozmanité a pestré vůně, které jsou jako signály vysílány přímo do mozku. Čichat nám dovolují naše smyslové buňky, které se nachází se ve vrchní části nosního chřípí, sliznice. Snížená schopnost cítit má přímou souvislost s oslabenou čichovou dráhou.

Proč se doporučuje Zinek?

Ať už se jedná o nachlazení, chřipku nebo koronavirus, klíčové je užívání minerálu zinku. Zinek posílí imunitní systém a je obzvláště doporučován při náhlé anosmii. Tento minerál je známý díky své klíčové podpoře imunitního systému a jeho nedostatek má přímý vliv na zvýšenou infekčnost člověka, zejména pak ve vyšším věku.

Zinek je běžně doporučovaný minerál, který pomáhá v boji s nachlazením a infekcemi horních dýchacích cest. Tento nedávno publikovaný odborný článek (v Angličtině) přímo zinek doporučuje při léčbě Covid-19, protože jsou prokázány jeho antivirální účinky. Studie navíc ukázaly, že konzumace zinkových pastilek nebo sirupu může zkrátit délku nachlazení.

Při hledání vhodných vitaminových doplňků hlídejte množství Zinku v denní dávce. Běžná doporučená dávka u dospělého je 15mg a v průběhu léčby je pak doporučováno dávku dočasně zvýšit. Bohužel mnozí výrobci prodávají zinkové pastilky, kde je obsah zinku pod 2.5 mg, což ani nesplňuje čtvrtinu denní dávky, dejte si pozor například u:

Dále je důležitý dostatek Vitaminu D, spánek a vyvarovat se stresu. Na stres pomáhají dechová cvičení, jóga a kardio cvičení. Zdravý životní styl pomáhá posilovat imunitu, která je právě při boji s virovými onemocněními klíčová.

Bylinky na imunitu a na špatné dýchání

Mějte prosím na paměti, že pokud užíváte jakékoliv léky, je důležité se poradit svým lékařém ohledně případné kontraindikace. Pacienti trpící sezónní, alergickou, sennou rýmou, se stále opakujícími přecitlivělostmi, by pak měli být pod pravidelným dohledem lékaře..

Třapatka nachová – Echinacea (na imunitu)

Třapatka nachová echinacea ztráta čichu a špatné dýchání

Jedná se o jednu z nejlepších bylin na imunitu. Tato bylina má působivý, jak imunostimulační (povzbuzuje činnost imunitního systému), tak i imunomodulační účinek (zvyšuje obranyschopnost organismu).

Lichořeřišnice větší (na boj s viry a bakteriemi)

Lichořeřišnice Větší ztráta čichu a špatné dýchání

Pro své silné účinky je nazývaná rostlinným antibiotikem se širokým spektrem působnosti. Léčí všechny bakteriální a virové choroby, při zánětu dýchacích cest. Lichořeřišnice má unikátní vlastnost: přes své znamenité působení je velice ohleduplná k lidskému organismu. Nemusíme se bát vyššího dávkování. 

Bez černý (na horečky a záněty)

Bez černý ztráta čichu a špatné dýchání

Skvěle působí na zánět dutin, kašel, rýmu, nachlazení i na chřipku. Bezové květy se používají k léčbě horečky. Bez v kombinací s Echinaceou a Lípou nejlépe působí v začáteu nemoci na akutní stav, namísto antibiotik. Právě lípa je jedinečná v horečnatých stavech, spojených s nachlazením.    

Jitrocel kopinatý (na kašel)

jitrocel kopinatý ztráta čichu a špatné dýchání

Jitrocel je jednička při onemocnění dýchacích orgánů, bronchitidách, zvláště při silném zahlenění, kašli, černém kašli, plicním astmatu, laryngitidách, ba dokonce i při tuberkulóze plic.  Obsahuje mocnou, protizánětlivou látku bajkalin.

Rakytník řešetlákový (na doplnění vitamínů a minerálů)

Rostlina se využívá téměř celá, plod je nadupaný vitamíny a minerály. Obsahuje hodně vitamínu C, B1, B2 ,B6, A, D, E, K, dále vápník, fosfor, železo, mangan.

Divizna velkokvětá (na záněty dýchacích cest)

Aplikuje se při zánětlivých chorobách průdušek, rovněž při bronchiálním astmatu. Dále je Divizna používaná i na katary horních a dolních dýchacích cest. Jedná se o infekční onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí i přímo dotykem.

Kromě těchřo bylin se také doporučuje Zázvor pravý, Lípa obecná, Tymián obecný, Podběl lékařský, Proskurník lékařský…   

Holistická terapie ztráty čichu u dalších onemocnění:

Rýma a nachlazení

Jedná-li se o nakažlivou infekční rýmu, tak ta se dá vyléčit přímo v domácím prostředí. Důležitý je dostatek odpočinku, a to zejména formou spánku. Dále je potřeba si hlídat pitný režim a pro léčbu horních dýchacích jsou vhodné solné roztoky, například Vincentka. Mezi oblíbenou formu podpůrné léčby rýmy patří i zázvorový čaj s citronem (měl by být z čerstvého zázvoru a citronu), nebo medovo-citrónový čaj:

Recept na zázvorový čaj

zázvorový čaj recept - polévková lžíce zázvoru, půl litr vody, dvě polévkové lžíce medu a citron dle chuti

Ingredience:

  • 1 polévková lžíce zázvoru
  • 500 ml voda
  • 2 polévkové lžíce medu
  • citron dle chuti

Příprava: Nastrouhaný zázvor zalijeme horkou vodou a necháme luhovat příbližně 5 minut. Čaj poté přecedíme, osladíme a přidáme citron dle chuti

Recept na medovo-citrónový čaj

Ingredience:

  • 2 polévkové lžíce citrónu
  • 2 polévkové lžíce medu
  • 400ml vody

Příprava: Do horké vody v hrnku přidejte dvě lžíce citronu i med a v případě potřeby dochucujte

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon
Přejít nahoru