Sdílet
Histamin je látka, která se nachází jak v lidském těle, tak i v některých potravinách, zejména ve fermentovaných, jako je sýr, víno, pivo, kysané zelí nebo uzená ryba. Množství histaminu v jídle se zvyšuje kvůli bakteriím během skladování, přičemž histamin vytvářejí hlavně bakterie jako Enterobacteria a Klebsiella pneumoniae. Čerstvé potraviny obsahují nejméně histaminu, zatímco ty, které jsou déle skladované, přezrálé nebo fermentované, ho mají nejvíce. Histaminová intolerance je stav, kdy tělo nedokáže efektivně rozkládat histamin, což vede k jeho nadměrnému hromadění v těle.
Co je histamin a jak funguje v těle?
V lidském těle obvykle histamin nezpůsobuje problémy, protože je rozkládán enzymem DAO (diaminoxidázou), který se tvoří během trávení ve střevech a pomáhá ho odbourávat. Histaminová intolerance trápí ty, kteří mají nízkou aktivitu tohoto enzymu, čelí potížím s rychlým rozkladem histaminu, což způsobuje jeho hromadění a následně zdravotní potíže.
Histamin je také metabolizován enzymem HNMT (histamin-N-methyltransferázou), který se nachází mimo střeva. Vysoké koncentrace této látky jsou přítomné v bazofilech a žírných buňkách, jež se vyskytují v kůži, sliznicích dýchacích cest a trávicím traktu. Při silné aktivaci histaminu se uvolňují žírné buňky a bazofily, typ bílých krvinek, které při kontaktu s alergeny nebo infekcemi mohou způsobit negativní reakce, výsledkem je právě histaminová intolerance.
Jaké příznaky má histaminová intolerance
Nedostatečný rozklad této látky může vést k citlivosti, což způsobuje nepříjemné příznaky, jako je například nadýmání, nevolnost, zvracení, zácpa, průjem, pocit plnosti, syndrom dráždivého tračníku, pálení žáhy nebo i migrénu, úzkost, únavu, ucpaný nos, kýchání, ekzém, kopřivku, svědění kůže, lupénku a menstruační problémy. Tyto projevy mohou dále zahrnovat i astma, změny krevního tlaku, arytmii, fibromyalgii a bolesti svalů.
Další účinky histaminu
Dále histamin plní důležité funkce v lymfatických uzlinách a brzlíku a také v žaludku pomáhá s trávením tím, že podporuje tvorbu žaludeční kyseliny. Funguje i jako neurotransmiter přenášející signály mezi nervovými buňkami. Podobné účinky má také glutamát, což znamená, že po jeho konzumaci se můžete cítit podrážděně. Děti mohou být hyperaktivní, když jsou vystaveny histaminu nebo glutamátu, a to platí i pro některá potravinová barviva.
Histamin a tyramin: chemická podobnost a vliv na tělo
Kromě histaminu může zánět vyvolat i tyramin. Oba jsou si chemicky podobné a tělo jej rozkládá podobným způsobem. To naznačuje, že lidé, kteří mají problém s odbouráváním histaminu, mohou mít také potíže s tyraminem, který se také nachází v konzervovaných nebo fermentovaných potravinách. Tyramin se rozkládá enzymem zvaným monoaminooxidáza (MAO). Tato látka může zvyšovat krevní tlak a způsobovat migrény. Konzumace sýrů v noci může vést k nočním můrám, protože tyramin ovlivňuje mozek.
Jak se testuje histaminová intolerance
Diagnostika histaminové intolerance může být obtížná, protože testy na zjištění hladiny DAO v krvi nejsou vždy spolehlivé. Pokud dieta s nízkým obsahem histaminu přináší úlevu, můžeme se ujistit, že by se mohlo jednat o histaminovou dysfunkci. Pro potvrzení může pacient podstoupit test na hladinu DAO v krvi; pokud je hladina DAO nižší než 10 jednotek na mililitr, může to znamenat právě histaminovou reakci. Normální hladina DAO je vyšší než 10 jednotek na mililitr. Histaminová citlivost je někdy spojena se střevními problémy, ale krevní testy nemusí vždy odpovídat skutečné aktivitě DAO ve střevech.
Histaminová dieta
Při snižování histaminu ve stravě nestačí jen vyřadit potraviny, které ho obsahují. Histaminová dieta vyžaduje vedení stravovacích deníků a seznamů. Některé potraviny nejenže obsahují histamin, ale také podporují jeho uvolňování v těle a brání činnosti enzymu, který histamin odbourává. Jsou to takzvaní liberátoři. Je důležité vyhnout se zpracovaným potravinám, polotovarům a výrobkům s chemickými přísadami jako jsou konzervanty, barviva a stabilizátory.
Fermentované a vyzrálé potraviny, mléčné výrobky, sojové produkty, čokoláda, alkohol, kysané zelí, zralé sýry, uzeniny, mořské plody, luštěniny a ořechy by měly být také vynechány. Potraviny jako kiwi, citrusy, ananas, švestky, kakao, papája, rajčata a přísady jako benzoáty, sulfáty, nitráty a glutamáty mohou uvolňovat histamin.
Alkohol, černý a zelený čaj, čaj matté a energetické nápoje zhoršují příznaky tím, že blokují enzym DAO, který histamin rozkládá. Super čerstvé ryby jsou obvykle v pořádku, ale i některé ryby bohužel mohou uvolňovat histamin. Navíc potraviny obsahující například nikl, jako jsou mořské plody, celá zrna – pšenice, ječmen, oves, ořechy, čokoláda nejsou dobře tráveny lidmi, které trápí histaminová intolerance.
Probiotika a doplňky stravy
Řešení histaminové nesnášenlivosti zahrnuje dietu s nízkým obsahem histaminu a protizánětlivých potravin, důraz na zdraví střev a správnou funkci trávicího systému. Probiotika jako Lactobacillus Rhamnosus a doplňky stravy jako jilm horský, vitamín C, zinek, hořčík, měď a vitamín B6 pomáhají regulovat hladinu histaminu. Vitamín C, B6 a měď jsou důležité pro tvorbu enzymu DAO, který rozkládá histamin. Nicméně vitamín C může paradoxně inhibovat DAO, i když snižuje histamin.
Antihistaminické byliny
Mezi byliny, které mají antihistaminické a stabilizační účinky na žírné buňky, patří:
- bakopa drobnolistá (brahmi).
- benedikt lékařský,
- skořice,
- kurkuma,
- tymián,
- rozmarýn,
- bazalka posvátná (tulsi),
Benedikt lékařský
Benedikt lékařský je bohatý na prospěšné látky, jako jsou hořčiny knicínu, kyselina jablečná spojená s vápníkem a hořčíkem, přírodní steroidy a další. Tato bylina podporuje trávení a reguluje hladinu histaminu.
Kurkuma a skořice: přírodní protizánětlivé prostředky
Skořice je známá svými protizánětlivými a antioxidačními účinky, které mohou pomoci zmírnit záněty v organismu související s histaminovou senzitivitou. Kurkuma obsahuje kurkumin, který je známý svými silnými protizánětlivými a antioxidačními účinky. Tento přírodní prostředek může pomoci zmírnit problémy spojené s histaminovou přecitlivělostí.
Léky a stres jako faktory zvyšující histamin
Seznam léků, které prokazatelně snižují aktivitu enzymu DAO, zahrnují:
- antimalarika,
- antibiotika,
- léky na vysoký tlak,
- léky proti parazitům a tuberkulóze,
- léky proti bolestem,
- léky na ředění hlenu (zvláště N-acetylcystein, který pomáhá odbourávat hlen),
- antidepresiva,
- léky proti nevolnosti a antihistaminika.
Ačkoli se antihistaminika doporučují na histaminovou nedostatečnost a syndrom aktivace žírných buněk, ve skutečnosti mohou také omezit úroveň činnosti DAO.
Stres je také jeden z indikátorů zvýšené hladiny histaminu v těle, představuje chronické přetížení sympatického nervového systému, které může výrazně ovlivnit naše zdraví. Kromě nervozity mohou environmentální toxiny a škodliviny, které se dostávají do našeho těla prostřednictvím jídla, vzduchu a vody, rovněž přispívat ke zvýšené hladině histaminu. Lidé trpící celiakií nebo jinými poruchami vstřebávání sacharidů často čelí též riziku nedostatku enzymu DAO.
Závěrem k histaminové dietě
Každý člověk reaguje na histaminovou dietu odlišně, proto je klíčové ji přizpůsobit individuálním potřebám. Strava by měla být pečlivě upravena s ohledem na specifické potřeby každého člověka, aby dosáhla co nejvyšší efektivity. Reakce na histamin se totiž mohou výrazně lišit, takže je nezbytné jídelníček přizpůsobit jak zdravotnímu stavu, tak i osobním potřebám. Jen tak může být dieta skutečně účinná a přínosná.
Zdroj článku: Haynes Antony, RNT