Sdílet
Hořčík neboli Magnesium (Mg) je magnátem mezi minerály. Objev magnesia je připsán H. Davymu v roce 1808, ale trvalo ještě téměř 150 let, než byl popsán nedostatek hořčíku u člověka. Jedná se o vnitrobuněčný minerál (iont uvnitř buněk). Magnesium se nachází ve všech rostlinách a je základní složkou molekuly chlorofylu.
Proč je horčík důležítý
Mg hraje klíčovou roli pro zdraví nervové soustavy, dále k redukci únavy, pro správnou strukturu svalů, kostí a zubů. Mg napomáhá k prevenci zubního kazu tím, že udržuje Ca v zubní sklovině. Dále rozšiřuje tepny a chrání srdce před ischemií (nedokrvení) a je účinný při malabsorpci (porucha trávení a vstřebávání základních živin, vitaminů a stopových prvků střevní sliznicí). Magnesium podporuje zdravou funkci imunitního systému. Spolu s vitamínem B6 napomáhá k prevenci vzniku ledvinových kamenů.
Jak zjistit hladinu hořčíku v těle
Při zjištění hodnoty magnesia v krvi je přesnost pouze na 30 %. Hodnota v krvi nám napoví spíše o hydrataci, než o dostatečnosti Mg. Jelikož 99 % magnesia se nachází ve svalech, je potřeba pro přesnou informaci provést biopsii diký které můžeme určit přesné hodnoty Mg.
Nedostatek magnesia ovlivňuje celé tělo. Příznaky zahrnují: záškuby svalů, křeče, únavu, vyčerpání, podráždění, potýkáme se sníženým soustředěním, špatně spíme, mohou se objevit závratě, bolesti hlavy, přecházející až do migrén, úzkosti a apatie, což může vést k depresím. Při deficitu Mg se můžeme zápolit s nekontrolovatelnými pohyby očí – tiky, dále nás mohou rozčilovat hlasité zvuky, také může docházet k časté škytavce a PMS.
Deficit hořčíku v těle se může dále projevit srdeční arytmii. Při osteroporóze je nízká hladina spojována s nízkou hustotou kostí. Nedostatek Mg vede poruchám sekrece inzulínu. Tetánie je vyvolaná extrémně sníženou hladinou magnesia a projevuje se nucenou kontrakcí svalů.
Jak posílit účinek hořčíku v těle
Látka, která posiluje účinek Mg v těle se nazývá kofaktor. Pokud užíváte Mg, je vhodný jej kombinovat s následujícími látkami:
- B6 – zvyšuje hromadění Mg v buňce (mitochondriích).
- Boron – drží Mg uvnitř mitochondrií.
- Vitamín D – zesiluje pohlcení magnesia.
- Selen, taurin, zinek – pomáhají s absorpcí (vstřebáním)
- Magnesium je důležité pro metabolismus B1 – Thiaminu, B6 – Pyridoxinu a vitamínu C.
Při pravidelné suplementaci Mg, je nutné zařadit i draslík – K, neboť Mg v těle zásoby K mírně snižuje. Nejčastější doporučovaná forma draslíku je glukonát – potassium glukonate.
Hořčík v potravinách
Zdravé formy hořčíku
- Magnesium Treonát (L-Treonát hořečnatý) – vykazuje schopnost proniknout do mozku a zde příznivě ovlivní kognitivní funkce – paměť, soustředění, učení. Také pomáhá u nespavosti. Je vhodný pro lidi s neurologickými problémy a pro starší pacienty.
- Magnesium Chelát – je vázaný na aminokyseliny. Organická forma Mg hořčíku je dobře absorbována.
- Magnesium Orotát (Orotát hořečnatý) – má rychlé vstřebávání. Je doporučován zejména pro své pozitivní účinky na kardiovaskulární systém.
- Magnesium Citrát (Citrát hořečnatý) -organická forma hořčíku je dobře vstřebatelná. Kyselina citronová však působí jako mírné projímadlo. Tento typ je dobrou alternativou zejména pro osoby trpící zácpou.
- Magnesium Taurát (Taurát hořečnatý) – je vhodný pro pacienty s kardiovaskulárními problémy. Výrobek se snadno vstřebává a nemá projímavé účinky.
- Magnesium Malát (Malát hořečnatý) – napomáhá proti únavě.
- Magnesium Glycinát (Glycinát hořečnatý) – řadí se mezi dobře vstřebatelné formy magnesia. Prochází mozkovou bariérou.
- Magnesium Chlorid (Chlorid hořečnatý) – obsahuje pouze 12 % hořčíku. Zlepšuje funkci ledvin a zvyšuje látkovou výměnu.
Nezdravé formy hořčíku
- Magnesium Oxid (Oxid Hořečnatý) – špatně se absorbuje.
- Magnesium Sulfát (Síran hořečnatý, Epsomská hořká sůl Mg SO4 ) – není moc vhodný pro orální užití, obsahuje jen malé množství hořčíku, pomáhá při zácpě. Oproti tomu koupele v epsomské soli se doporučují pro své detoxikační i revitalizační účinky.
- Magnesium Glutamát a Aspartát (Glutamát hořečnatý a Aspartan hořečnatý) – obě složky nejsou vhodné, na jiné aminokyseliny se nevážou.
Které potraviny obsahují hořčík
- zelená zelenina
- jídlo rostlinného původu
- celá zrna- mletí odstraňuje až 80 % Mg
- pšeničné klíčky
- otruby
- oříšky – mandle, kešu, pekan ořech
- sojové produkty a fazole
- pivovarské kvasnice
- syrové nepražené kakao v organické kvalitě