Onemocnění nadledvinek: 3 byliny na podporu organismu

Sdílet

Pokud trpíte dlouhodobou nespavostí a vyčerpaností, je možné, že váš problém přímo souvisí s nadledvinkami. Onemocnění nadledvinek, nebo-li adrenální vyčerpání dnes trápí více než osmdesát procent populace. Velký vliv na adrenální vyčerpání má samozřejmě i náš životní styl a dlouhodobé vystavování se stresu.

Původ onemocnění nadledvinek / adrenálního vyčerpání

V každé naší buňce se tvoří tzv. energie ATP (probíhá zde Krebsův cyklus). Energie ATP nebo-li adenosintrifosfát je klíčová pro funkci všech buněk. Význam spočívá v tom, že při rozkladu ATP, dochází k uvolnění značného množství energie. Jak funguje proces přeměny z makroživin na ATP? Na ATP se přetváří sacharidy, tuky i bílkoviny, takzvané makroživiny, které přijímáme potravou, i za účelem přijmu energie. Pokud nám v důsledku nesprávné životosprávy chybí vitaminy ze skupiny B, nebo minerály a aminokyseliny, projevuje se to náhlou únavou, často se v noci budíme a nemůžeme už znovu usnout.

Správně fungující nadledvinky disponují schopností organismus regenerovat. Při správné funkci nadledvinek by se měl kortizol přes den držet nahoře a v noci má docházet k jeho sestupu. V dnešní stresové době jsou však nadledvinky bohužel neustále nuceny produkovat kortizol, který potřebují pro svou správnou funkci, což je dříve nebo později unaví. To se pak projevuje kolísáním kortizolu.

Jak poznáme, že nám kolísá zrovna kortizol? Budíme se mezi jednou až třetí hodinou v noci a více neusneme. Kortizol nás aktivuje a my jsme úplně bdělí. Honí se nám hlavou myšlenky, které nemůžeme zastavit. Vystavováním se dlouhodobému stresu a vlivem špatné životosprávy se ztrácí přirozený rytmus produkce kortizolu a ve výsledku organismus produkuje kortizolu málo, anebo příliš mnoho. Z toho pak vzniká dlouhodobá adrenální únava – jinými slovz je to „mrtvolná únava a nemyslí nám to“.

Příznaky adrenálního vyčerpání:     

  • Neustálá únava, i přes mnohahodinový spánek.
  • Neschopnost ráno vstávat (těžké vstávání).
  • Problémy s usínáním a neschopnost vypnout.
  • Úzkosti a deprese.
  • Výkyvy nálad, slabost,
  • Přibývání na váze (souvisí se zadržováním vody a ukládáním tuku).
  • Autoimunitní problémy.
  • Velká chuť na slané.
  • Potřeba kofeinu hned po ránu, což souvisí s únavou a těžkým vstáváním.
  • Adrenální vyčerpanost signalizují šedé nebo až černé kruhy pod očima.
  • Často se lekáte? Jak byste zareagovali, kdybyste kráčeli po chodníku a za vámi by zatroubilo auto? Leknete se? Tlumíte hlasitější zvuky, třeba televizi? Jestli ano, i toto jsou projevy adrenální vyčerpanosti.

Jak na onemocnění nadledvinek

Při adrenálním vyčerpání doplňujeme tělo postupně. Dopoledne se užívají adaptogenní byliny např. lékořice. Dále vitaminy skupiny B a minerály. Každý minerál i vitamin působí zároveň jako antioxidant. Tradiční čínská medicína se zaměřuje na orgán jater. Nadledvinky mají být stimulovány v čase, kdy jsou v klidu. 

Testování adrenální vyčerpanosti

Test č. 1

Posvítíme-li baterkou ze strany do oka pacientovi a došlo ke stažení nebo roztažení panenky, je jasné, že se zde jedná o stresovou nebo fyzickou zátěž – adrenální vyčerpanost. Při světle by se nám správně měla panenka v oku stáhnout a zůstat stažená.

Test č. 2

Měření metabolické teploty. Pacient měří teplotu digitálním teploměrem 3x denně, alespoň 7 až 10 dní. Vyhodnocením teploty jsme schopni odhadnout, jestli se opravdu jedná přímo o adrenální vyčerpanost nebo problém se štítnou žlázou. Široká proměnlivost denních teplot indikuje slabou funkci nadledvinek, protože nadledvinky pomáhají tělu udržovat stabilitu. Dobrá funkce nadledvinek produkuje stabilní teplotu. Naopak prudké teplotní výkyvy signalizují adrenální vyčerpání. Jakmile se funkce nadledvinek začíná zlepšovat, variabilita teplot klesá. Jestliže se variabilita teplot zvyšuje, nadledvinky jsou přetěžovány.

Další testy

Dále si můžeme udělat krevní test nadledvinek. Ten se ale nemusí jevit úplně přesný. Přesnější je test ze slin. Ze slin se měří DHEA stresový hormon a kortizol. Jsou to dva hormony, které ovlivňují reakci fyto-steroidních hormonů a nadledvinek.

Hormon DHEA je antistresový hormon, který se tvoří v nadledvinkách. Měří se dohromady s kortizolem a je jeho protihráč. Jestliže ho máme dostatek, tak jsme odolní vůči stresu. Avšak, kdo má moc stresu, má i slabé nadledvinky. Tím pádem produkuje málo DHEA. Pokud je hladina DHEA nízká, míříme k vyhoření.

Nápoje pro podporu nadledvinek

Oba nápoje je vhodné střídat.

Nápoj č.1 „Ionťák“

  • ½ šálku minerální vody s přírodním jódem – Vincentky
  • ½ šálku kvalitní, filtrované vody
  • 1 lžička raw vitamínu C prášku – Acerola 100% organicky prášek (Acerola patří mezi nejbohatší přírodní zdroje vitaminu C).

Nápoj č.2 vhodný po nemoci i při vyčerpání

Tento nápoj pomůže po nemoci, vyčerpání i po námaze.

  • 200 ml kvalitní, filtrované pitné vody
  • ¼ lžičky raw vitamínu C prášku – Acerola 100% organicky prášek (Acerola patří mezi nejbohatší přírodní zdroje vitaminu C).
  • 1/4 lžičky keltské soli

Byliny vhodné adrenální vyčerpanost a onemocnění nadledvinek

Když máme problémy s nadledvinkami a produkujeme hodně kortizolu, tak nás zklidní adaptogenní byliny – např. Rhodiola a Lékořice. Adaptogeny nám dodají i energii. Adaptogeny také zvyšují odolnost proti stresu, únavě při / po prodělání traumatu, při úzkosti. Působení bylin navrací tělo a tělesné procesy do vyrovnaného stavu.

Člověk, který je stále ve stresu, má i vysoký cukr. Velká chuť na slané potraviny nám prozrazuje vyčerpání nadledvinek. Z minerálů se doporučuje doplňovat hořčík a draslík. Vhodné jsou například listy pampelišky, banány, nesířené meruňky…

Rhodiola rosea

Rhodiola hodně stimuluje a nabuzuje. Je proto nejlepší užívat tyto bylinu hned ráno, jinak může způsobit nespavost. Rhodiola je vynikající na mentální vyčerpání. Pomáhá při změně nálad přecházející do deprese, nebo i agrese. Působí jako přírodní antidepresivum, upravuje cirkadiánní rytmy (když se v noci budíme kolem 2 – 3 hodiny a nejde nám znova zaspat.

Na obrázku je rhodiola rosea, která se doporučuje při podpůrné léčbě onemocnění nadledvinek.

Lékořice lysá

Typická chuť Lékořice pochází z aromatické látky zvané anetol a její velká sladkost je způsobena kyselinou glycyrhetinovou, která je mnohokrát sladší než sacharóza. Pomáhá na chronický, psychický, fyzický stres a také na chronický únavový syndrom. POZOR, vysoké dávky snižují draslík a zvyšují krevní tlak. 

Na obrázku je lékořice, která se doporučuje při podpůrné léčbě onemocnění nadledvinek. Nesmí se však požívat ve velkých dávkách.

Ženšen pravý – PANAX

Zázračná bylina dlouhověkosti, mocný kořen pomáhající pro povzbuzení. Ženšen silně stimuluje, nabuzuje, vyrovnává též cirkadiánní rytmy (jako Rodiola). Nejlepší je čerstvý kořen v malých dávkách.

Na obrázku je ženšen, který se doporučuje při podpůrné léčbě onemocnění nadledvinek.

Další doporučení

Pokud proděláme stres jak fyzický nebo psychický, bylo by dobré vynechat potraviny, které stimulují organismus a tím zároveň vyčerpávají – kofein, kouření a nadbytek alkoholu. Dostanete – li se do šíleného předráždění, jste rozčileni, rozrušeni a cítíte se mizerně, dejte si na jazyk sůl. Sůl je nejsilnější antistimulant + adaptogen. Sůl na jazyku může posloužit také jako 1. pomoc při infarktu.                                                                                                      

Závěr

Původ adrenálního vyčerpání může být jak psychický, tak fyzický. Stav takového vyčerpání může vyvolat např. operace i těžký úraz. Nadledvinky se mohou vyčerpat i při velké fyzické námaze. Vyčerpání také může vzniknout dlouhodobým užíváním léků, nebo nadměrným přijímáním kofeinu. V případě stresu, fyzického problému se naše adrenální dráha může také snadno rozhoupat. Je proto důležité dbát na svou životosprávu, pravidelně doplňovat vitaminy ze skupiny B, nebo minerály (hořčík a draslík) a aminokyseliny. Určitě je nutné korigovat stres, najít si čas pro sebe, meditovat, chodit na procházky, cvičit například jógu… 

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon