B komplex: 7 béček pro zdraví

Sdílet

Vitamíny skupiny B (neboli B komplex) jsou velmi důležité a lidské tělo je potřebuje pravidelně doplňovat. Jedná se o vitamíny rozpustné ve vodě. Tělo si vezme, přesně tolik, kolik právě potřebuje a přebytek odchází močí z těla ven. Spotřeba vitamínů B se neúměrně zvyšuje při jakémkoliv stresu. Při psychickém napětí jsou proto nezbytné všechny výživové látky v daleko větší míře.

Zdraví našich předchůdců

Naši předchůdci byli zdravější, protože se jejich strava neskládala z náhražek, geneticky upravených, zmutovaných potravin a orná půda nebyla tenkrát chemicky ošetřována. Jejich úroda tak obsahovala velké množství vitaminů, minerálů a stopových prvků. Oproti tomu v současnosti přibližně 40 % populace trpí genetickou mutací MTHFR – methylen tetra hydrofolát reduktáza C 677 T a A 1298 C, kdy lidský organismus není schopen správně vstřebávat B komplex. Aktivní, methylovaný, redukovaný B komplex nám dopomůže ke správné absorbci (vstřebávání) béček a náš organismus už jej nemusí přetvářet.

Účinky B komplexu

B komplex pomáhá při únavě, k nastartování organismu, při úzkostech, při podrážděnosti, při depresích a také při slabé koncentraci. B komplex buňky bezprostředně regeneruje a ony získají takzvanou buněčnou energii přímo v mitochondriích. Z biologie víme, že k tvorbě energie ATP je zapotřebí základní buněčná energie Krebsova cyklu.

Co je to energie ATP?

Jedná se o energetický zdroj buňky. Sacharidy, tuky a bílkoviny, které přijímáme stravou, jsou v těle přeměněny na energii ATP.

Zde přichází na řadu spousta substancí a to nejen B1, B2, B3, B5. Bude-li náš organismus některá z béček postrádat, mechanismus Krebsova cyklu přestává správně pracovat, okruh se nemůže uzavřít, zpomalí se nebo se úplně zastaví a my začínáme pociťovat zdravotní problémy.

Účinky B komplexu

  • Vitamíny skupiny B nás nabudí, dodávají nám energii, proto se nikdy neužívají na noc a aplikují se vždy s jídlem.
  • Béčka působí také jako kofaktory (látka, která spolu působením s jinou látkou navodí zesílení účinku) při neurodegenerativních poruchách jako je například Alzheimerova choroba.
  • Vitamíny skupiny B jsou nezbytné pro syntézu (slučování) dopaminu – látka, která hraje důležitou roli v nervovém systému.
  • B komplex podporuje i imunitní systém.
  • Béčka zvyšují mobilitu kloubu, pevnost svalu a snižují jeho únavu (Na základě studií bylo zjištěno, že pacienti s revmatoidní artritidou mají často nízké hodnoty právě vitamínů B.).
  • B komplex je klíčový také při ekzémech, objeví–li se například na obličeji, kolem očí nebo nosu (motýlkovitý ekzém).
  • Na podporu adrenální funkce (při nadledvinkách a vyčerpání) je B komplex nezbytný.

B komplex – jaká máme Béčka

B1 Thiamin

Thiamin je důležitý při gastrointestinálních procesech a pomáhá správnému štěpení stravy. Hraje důležitou roli při onkologických onemocněních a to u rychle rostoucích nádorů. Klinický nedostatek B1 způsobuje onemocnění  Beri-beri, které zasahuje orgány, i nervový systém. Dále se může projevit i Wernickeova encefalopatie a ta bývá často u alkoholiků, dochází zde k psychóze.

Thiamin se používá jako prevence diabetu a šedého zákalu.

Zdroje B1: luštěniny, otruby, spirulina, kvasnice, vařený hrášek…

B2 Riboflavin

Dávky riboflavinu nám zvýrazní barvu moči do žluta, nejedná se však o nebezpečný účinek vitamínu. Na popraskané koutky úst se dodává B2 a řeší se i imunita. Riboflavin pomáhá při krvavých, pálivých očích, nebo pocitu písku v očích, při kataraktě (šedý zákal), při bolestivém jazyku a i při rozdvojených, lámavých nehtech. Nutriční nedostatek riboflavinu je spojován s preklamsií u těhotných žen (vysoký krevní tlak…).

Zdroje B2: hovězí maso, játra, mandle, kozí a ovčí sýr, spirulina…

B3 Niacin

Nízké hodnoty vitamínu B3 způsobují onemocnění takzvané Pelagra, která zasahuje jak pokožku, zažívací trakt, tak i nervový systém. První zprávy o tomto onemocnění se datují v Evropě v 17. století, kdy se rozmohlo pěstování kukuřice. Kukuřice obsahuje dobré hodnoty niacinu. Nicméně v kukuřici je niacin vázaný na další sloučeniny a pro člověka není nutričně, biologicky vstřebatelný.

Je zajímavé, že Pelagrou nikdy netrpěli Mexičané, jejichž základní složkou stravy je právě kukuřice. Tradiční příprava kukuřičných pokrmů zahrnuje před přípravou namáčení kukuřice ve vápenatém roztoku. Zahřátí kukuřice v alkalickém roztoku uvolňuje niacin a pak je organismus schopen B3 přijmout. Niacin je důležitý při kardiovaskulárních chorobách a také při vyšším cholesterolu.

Zdroje B3: v kvasnicích, v červeném mase, v tmavých červených rybách, v luštěninách a v semínkách…

B5 kyselina pantothenová

Bez vitamínu B5 není možný život. Kyselina panthotenová je rozhodující součástí Co – A (Koenzym A, v Krebsově cyklu), který je potřebný pro chemické reakce, které přeměňují energii z potravy a esenciálních mastných kyselin… B5 se používá pro regulaci vysokého cholesterolu a také urychluje hojení například při otevřené zlomenině, i bércovém vředu.

Zdroje B5: v široké škále potravin jak rostlinného, tak živočišného původu a to, v zelenině, obilovinách, luštěninách, mase, mléčných výrobcích, vejcích.

B6 pyridoxin

B6 ovlivňují imunitní systém, neboť se při nízké hladině pyridoxinu tvoří málo lymfocytů (bílých krvinek) a interleukinu 2, jedná se o důležitou imunitní bílkovinu.  Při zadržování vody nejen v menopauze pomáhá B6, dále udržuje energii v požadované úrovni a také buduje svalovou hmotu.

Zdroje B6: v banánech, v lososu, v krůtě, v kuřeti, v lima fazolích, v bramborách, ve špenátu, v lískových ořechách, v sušených meruňkách a švestkách, …

B9 kyselina listová – folát

B9 + B6 + B12 jsou hlavní pro správný metabolismus homocysteinu a při vyšším homocysteinu vznikají kardiovaskulární choroby. Aktivní, methylovaná, redukovaná B9 se používá k prevenci těhotenským komplikacím. Bez B9 se novorozeně nedokáže plně vyvinout, miminko může mít rozštěp nebo i nevyvinuté končetiny. Často dochází k předčasnému porodu. Příznakem nedostatku B9 je častá anemie (chudokrevnost). Na základě studií bylo zjištěno, že pacienti s revmatoidní artritidou mají často nízké hodnoty právě vitamínů B. O kyselině listové, získané ze stravy, se bavíme jako o folátu.

Zdroje B9: lze denně doplňovat s dostatečným množstvím tmavé, zelené, listové zeleniny: rukola, polníček, brokolice.. Výborně poslouží i zeleninové smoothie.

B12 – aktivní forma metylkobalamin, 5 – deoxyadenosylkobalamin

U B12 začíná vstřebávání už slizničními žlázami. B12 se dostává až do poslední části tenkého střeva a to za pomocí bílkoviny – glykoproteinu (vnitřní faktor), která se uvolňuje v žaludku. Jestliže máme potíže se žaludkem počínaje zánětem, vnitřní faktor se nám neuvolní a při zánětu se nám nevylučují enzymy. Pokud není žaludek v důsledku nedostatku ostatních vitamínu skupiny B schopen vytvářet kyselinu solnou a příslušné trávicí enzymy, tak náš organismus vitamin B12 nemůže správně vstřebávat. Při nedostatku B12 pociťujeme bolest v žaludku.

Neurologické potíže způsobené nedostatkem B12 vnímáme jako  ztuhlost a brnění rukou, častěji však nohou.  Klinický nedostatek B9 + B12 zvyšuje riziko vzniku onkologického onemocnění, neboť B12 hraje rozhodující roli při tvorbě DNA + RNA. B12 nám zvyšuje koncentraci a usměrňuje nadledvinky. Nízké hodnoty B12 mohou zapříčinit úpadek kognitivní funkce a to proto, že B12 udržuje ochranné obaly nervových, myelinových vláken. Po doplnění B12 se kognitivní funkce výrazně zlepší.

B12 je nezbytný pro obměnu buněk a pro tvorbu červených krvinek.  Při nedostatku B12 se tvoří méně červených krvinek a tím často vzniká anemie (chudokrevnost). Při anemii je klíčové užívat jak vitamín B12, tak i vitamín B9, neboť vysoký příjem jednoho může zakrýt nedostatek druhého vitamínu. Vitamín B12 udržuje v dobrém stavu i imunitní systém.  

Zdroje B12: Bohatým zdrojem vitamínu B12 jsou pouze živočišné potraviny: játra, mléko, sýry, vejce a většina druhu masa. Samozřejmě tyto potraviny nám přináší riziko, a když máme nadbytek masa, může se u nás objevit přecitlivělost nebo alergie na proteinovou složku. Rizikovou skupinou pro nedostatek B12 jsou vegani a vegetariáni. Nikdy neaplikujeme vysoké dávky vitamínu B12!

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon
Přejít nahoru