Podkožní akné: jak na léčbu?

Sdílet

Cestu k uzdravení pacientů trpících na podkožní akné zahajuji tím, že se soustředíme na očistu těla. Když dosáhneme vyčištění střev, což je stav podobný střevnímu zdraví batolat, začnou bylinky a doplňky stravy působit s mnohem větší účinností a důrazem. Podkožní akné totiž často vzniká při zvýšené propustnosti toxických látek, které se dostanou permeabilitou střeva až do žaludku. Proto je důležité monitorovat pravidelnost stolice.

Navíc, prostřednictvím detoxikace, se pacienti osvobozují od obtíží spojených s kůží. Je nezbytné vyhýbat se nutkání pupínky vymačkávat. Také není dobré časté dotýkání obličeje, a to proto, aby se minimalizoval výskyt dalších zánětů a urychlilo se hojení pokožky. Pokud se na vaší pleti po akné objevují tmavé skvrny, je důležité se soustředit na posílení imunitního systému.

Mapa akné

Pomocí obličejové mapy lze dohledat konkrétní oslabený orgán a blíže určit další terapeutický postup. Podle čínské medicíny – pokud si všimnete, že na vašem jazyku se objevují drobné červené tečky, může to znamenat, že vaše tělo trpí „horkým ekzémem“, což znamená akné.

Jaké jsou vhodné doplňky na podkožní akné

Terapie sama o sobě představuje náročný proces, přičemž její průběh je podobný jako u akné vulgaris. Cílem je dosáhnout uzdravení trávicího systému a imunity. Důležité je rovněž neopomenout na využití lymfatických a jaterních bylin.

Zinek

Ráda bych zdůraznila, že zinek jako doplněk stravy představuje nezastupitelný prvek, neboť svými benefity napomáhá redukovat všechny nedostatky s naší pokožkou. Mezi hlavní výhody zinku patři:

  • je to skvělý antioxidant
  • působí protizánětlivě a podporuje hojení
  • snižuje tvorbu keratinu, který způsobuje ucpávání pórů
  • má pozitivní vliv na tvorbu hormonu progesteronu, a díky tomu pomáhá udržovat hormonální rovnováhu v těle
  • napomáhá správnému vstřebávání a distribuci vitaminu A

Vitamin C

Vitamín C je účinnou podporou a pomůže i s aknéózními lézemi na obličeji, krku a zádech. Podkožní akné často souvisí nejen s oslabenou imunitou, ale také s nedostatkem železa v těle. Je proto nezbytné provést přesné vyšetření hladiny železa v těle, abychom zjistili, zda je potřeba doplnit jeho nedostatek. Pokud je železo v organismu přítomno v nadbytku, může působit jako volný radikál, což způsobuje poškození molekul DNA, proteinů, sacharidů a lipidů.

Omega 3 kyseliny

Pacienti, kteří trpí na podkožní akné, získají značné přínosy užíváním Omega 3. Omega 3 tvoří esenciální nenasycenou mastnou kyselinu. Esenciální znamená, že je pro nás nepostradatelná, avšak naše tělo si ji samo neumí vytvořit. Jediná možnost, jak ji získat, je prostřednictvím stravy. Omega 3 je složena ze dvou důležitých složek:

  1. EPI – kyseliny eikosapentaenové, která aktivuje protizánětlivé procesy v organismu a sem patří i akné.
  2. DHA – kyselina dokosahexaenová, jenž má příznivý vliv na duševní pohodu.

Bylinky na akné

Seznam hlavních doporučených bylin jsem mj. připravila v článku Jak ne akné: znáte těchto 10 účinných bylin? Tak jen ve stručnosti zde zmiňuji tyto dvě hlavní:

  •  Měsíček lékařský je vynikající bylinka  s lymfatickým účinkem, která navíc poskytuje možnost oplachování obličeje a to ji činí skutečně multifunkčním pomocníkem.
  • Lopuch větší urychluje regenerační procesy v kůži a to tím, že rychleji odstraňuje odpadní látky z organismu. Jestliže se akné nejeví jako hormonální, tehdy mívá spojitost s játry. Lopuch čistí i játra.

Klíč ke zlepšení akné? Pohoda a zdravý životní styl

podkožní akné je velmi nepříjemné, jednou z nejlepších prevencí je dobrý životní styl a hlavně duševní pohoda

Pleť lze zlepšit prostřednictvím vhodné stravy a vyváženého jídelníčku. Už jen konzumace většího množství sacharidů, pečiva a potravin z mouky nebo mléčných výrobků může způsobit problémy s pletí. Někdy škodí dokonce i kofein. To platí i o průmyslově zpracovaných potravinách bohatých na aditiva.

Mezi ně patří zejména jídla typu fast food s vysokým glykemickým indexem, která do těla zanesou mnoho toxinů. Tělo se pak snaží toxiny eliminovat a dělá to často pomocí kůže na periferii. To má logický důvod, neboť naše tělo usiluje o udržení zdraví vnitřních orgánů. Zánětlivé reakce mohou způsobit i potravinové intolerance a projevit se v podobě zhoršené pleti. Nevhodná strava v tomto případě může vést ke zvýšené hladině cukru a inzulinu v krvi, což následně způsobuje vznik akné.

Měli byste se vyhnout cigaretám, alkoholu a dbát na spánkový režim, abyste dostatečně spali, více než 7 hodin denně. Pokud spíte méně než 7 hodin denně, váš organismus se dostává do stavu, kdy se uvolňují stresové hormony a adrenalin. Velmi důležité je denně vypít dostatečné množství filtrované vody.

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon