4 nejznámější druhy akné a jak na něj

Sdílet

Existují různé druhy akné – velká část v nich však vzniká v důsledku hormonální nerovnováhy. V současném moderním světě má společnost vysoká očekávání vůči každému jednotlivci, ať už jde o jeho fyzický vzhled nebo jeho schopnosti. Zejména u mladistvých je dokonalý vzhled klíčový a nedokonalost se může projevit psychickými následky. Akné však není pouhou výsadou mladých lidí. Může se projevovat v různých fázích života a to v souvislosti s hormonálními změnami v těle. V článku se seznámíte se čtyřmi nejznámějšími druhy akné a jaké bylinky jsou pro takové akné vhodné.

1. Akné v pubertě neboli hormonální akné

Mezi nejznámější druhy akné patří akné vulgaris, známé také jako zánětlivé akné. Jedná se o kožní onemocnění, které se vyskytuje u mnoha teenagerů, a to až u 80 % z nich. Problém pokožky se projevuje tvorbou černých a bílých komedonů, pupínků, pustulí (což jsou hnisavé pupínky) a cystami. Tyto nepříjemné symptomy se často objevují na obličeji, krku, hrudníku, zádech a ramenou, kde se nachází vyšší koncentrace mazových žláz.  Akné se ale může objevovat i na zadku.  U většiny postižených jedinců akné mizí do 25. roku života.  

Přestože akné není vážným zdravotním problémem a většinou se v dospělosti spontánně zlepší, zrovna u mladistvých může mít dopad na jejich duševní stav. Akné může být spojeno s pocitem úzkosti a depresí. Když totiž prožíváme stresový stav, začne naše tělo produkovat hormon kortizol, který má za následek zvýšenou tvorbu kožního mazu. Tato situace vytváří vhodné podmínky pro zánět kůže.

Příčiny hormonálního akné

Během dospívání se často vyskytuje akné následkem zvýšené citlivosti na hormon nazývaný androgen, jako je například testosteron. Testosteron je přítomen jak u chlapců, tak u dívek. Jeho nerovnováha způsobuje nadměrnou produkci kožního mazu. V období dospívání dochází k hormonálním změnám v těle, které mohou ovlivnit produkci kožního mazu.

Tento nadbytečný maz na pokožce způsobuje ucpané vlasové folikuly a vytváří vhodné prostředí pro růst bakterií, jako je například Propionibacterium acnes. Tato bakterie je anaerobní a to znamená, že se vyvíjí v prostředí bez přístupu kyslíku. Spouští imunitní reakci kůže, která vede k zánětu. Také nesoulad mezi mužskými a ženskými hormony může přispět ke vzniku nedokonalé pleti.

2. Akné před menstruací, v období menstruace

Mezi dalšími běžnými druhy akné u žen je akné spojené s obdobím menstruace. Je též hormonálního původu, a to v důsledku hormonálních změn v těle, které jsou mj. spojeny s pravidelností menstruace. V první fázi menstruačního cyklu převažuje hormon estrogen, zatímco ve druhé polovině cyklu se zvyšuje hladina hormonu progesteronu. Během tohoto procesu dochází ke zvýšení hladiny testosteronu po snížení hladiny estrogenu, což má za následek zvýšenou tvorbu kožního mazu.

Jak už bylo zmíněno, tvorbu kožního mazu ovládá testosteron. To vede k větší náchylnosti ke vzniku trudovitosti. Menstruační cyklus tak může mít výrazný vliv na výsev akné, které se často dostavuje před začátkem menstruace a také během ní. Pokud před menstruací nejsou pupínky hnisavé, ale pouze naplněné tekutinou, doporučuji vyzkoušet:

  • Květ pivoňky – osvědčuje se v situacích, kdy vodnaté pupínky naznačují zvýšenou hladinu androgenů, konkrétně testosteronu.
  • Jetel luční – tato jetelová bylina má schopnost stabilizovat hormonální hladinu, a dokonce zvyšuje estrogen. Je výborným pomocníkem nejen pro ženy, ale i mladé muže, kteří čelí problémům s vadou pleti.

U žen se na akné používají jak progesteronové byliny jako je například Andělika Čínská, tak i estrogenní byliny jako Jetel nebo Lékořice. 

3. Akné v těhotenství a v dalších obdobích

Akné je stejně jako v období dospívání způsobeno změnami hormonální hladiny, které ovlivňují produkci mazu a zánět pokožky. Někdy se akné může vyskytnout nejen během těhotenství, ale i ve zcela odlišném období kolem menopauzy. Jako spouštěč aknózní pleti může také sloužit ukončení užívání hormonální antikoncepce, která po mnoho let potlačovala hormonální nebo jiné zdravotní obtíže.

4. Cystické neboli podkožní akné

Ačkoliv nedostatky pleti jsou obvyklé zejména v období puberty, mohou se často objevovat i v dospělosti. Akne conglobata, známá také jako cystické nebo podkožní akné, provází bolest a vytváří jizvy.  Jedná se o extrémní formu akné, která se považuje za nejzávažnější.

Projevuje se v podobě mnoha zánětlivých příznaků, které se spojují do abcesů a vytvářejí cysty. Cysta je dutina umístěná pod kůží, obsahující větší množství sekretu. Při hojení těchto příznaků často dochází k vzniku jizev. Více o tomto typu akné si můžete přečíst v článku Podkožní akné: jak na něj?

Bylinky na různé druhy akné

Seznam hlavních doporučených bylin jsem mj. připravila v článku Jak na akné: znáte těchto 10 účinných bylin?

Ilustrativní obrázek k článku Druhy akné
Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon