Potravinové alergie

Sdílet

Potravinové alergie jsou spojeny se stavem, kdy imunitní systém reaguje na určité složky potravy jako na nebezpečné látky. Tato reakce se nazývá alergická reakce a může způsobit různé příznaky, jako je svědění, kopřivka, otoky, dušnost, zvracení nebo anafylaktický šok. Potravinová alergie je častější u dětí než u dospělých a může se v průběhu života změnit nebo zlepšit.

Nejčastějšími potravinami, které vyvolávají alergické reakce, jsou mléko, vejce, arašídy, ořechy, sója, pšenice, ryby a korýši. Některé potravinové alergie jsou způsobeny křížovou reaktivitou s jinými alergeny, jako je pyl nebo latex. To znamená, že pokud jste alergičtí na nějakou rostlinu nebo materiál, můžete být také alergičtí na některé potraviny, které obsahují podobné bílkoviny.

Jak zjistit, zda se jedná potravinovou alergii nebo intoleranci

Pro screening a diagnostiku alergických onemocnění se používá rozbor imunoglobulinů třídy E – IgE. V případě imunoglobulinů třídy G – IgG, lze pomocí specifických protilátek proti zjistit naši potravinovou intoleranci na specifické potraviny.

Imunoglobuliny třídy E – IgE

Díky imunoglobulinům typu E lze potvrdit alergii, protože jejich zvýšená reakce bývá pří alergických (atopických) reakcích. Jedná se o protilátky a jejich rozbor se krvi se nejčastěji používá například při diagnostice alergických onemocnění včetně potravinové alergie.

Nejzávažnější alergeny zahrnují lepek, mléko, pšenici, arašídy, sóju, vajíčka, sezam, ořechy, citrusy a v posledních letech se často objevuje silná reakce na jahody, červené maso, kukuřici, želatinu, avokádo a další potraviny. Alergie na kravské mléko a vajíčka se s věkem často vytrácí, ale naopak alergie na ořechy, luštěniny a korýše mohou přetrvávat dlouhodobě.

Prostřednictvím IgE zjišťujeme tzv. imunitní přecitlivělost a závažná alergická reakce může pak způsobit anafylaktický šok, který může způsobit pokles tlaku a rychlý otok dýchacích cest. Reakce IgE může být podnícena různými faktory v prostředí. Nemusí se jednat pouze o potraviny.

imunoglobuliny třídy G – IgG

IgG patří mezi nejčastější třídu protilátek v krvi. Jako jediný se může přesunout s pomocí placenty k plodu a chránit ho tak v průběhu těhotenství, než si vytvoří vlastní imunitní systém. S pomocí vyšetření specifických IgG protilátek lze zjistit potravinovou intoleranci. Zvýšená hladina IgG však také může poukazovat na infekci, která proběhla v minulosti nebo probíhá delší dobu.

Reakce IgG zahrnují specifické nebo obecné symptomy a může se stát, že nebudete vědět, na co vlastně reagujete. Při opakované konzumaci potraviny v nadměrném množství, zejména pokud není váš střevní mikrobiom v optimálním stavu, může dojít k nadměrné stimulaci imunitního systému, což způsobuje zvýšenou zánětlivost v těle a může přispět k rozvoji chronických stavů.

Projevy potravinové alergie

T–buňky neboli T-lymfocyty, které dohlíží na imunitní systém organismu, začnou reagovat. Spustí imunitní reakci, například aktivují B-lymfocyty k tvorbě IgE protilátek. IgE se váže na žírné buňky, které spustí proces degranulace a v tomto procesu pak dojde k lokální zánětlivé odpovědi. Do krve se uvolňuje histamin, která vyvolává příznaky alergické reakce. Reakce může trvat i několik dní.

U potravinové alergie nemusí být postihnut jenom obličej, tento typ alergického onemocnění může provázet kožní vyrážka nebo trávící potíže. Vedle břišních křečí se může objevit nevolnost a zvracení nebo průjem. U zhoršeného průběhu může dojít k tzv. anafylaktickému šoku, kdy dochází k problémům s dýcháním, otokům, poklesu krevnímu tlaky, mdlobám a v horším případě i k bezvědomí.

Potravinová alergie u dětí

Pokud má jeden z rodičů alergii na potraviny, ekzém, astma nebo sennou rýmu, existuje šance, že se u potomka může vyvinout alergická reakce, buď ve formě ekzému, nebo v reakci na určitou potravinu. V případě, kdy těhotná matka projevuje příznaky alergie nebo intolerance, je doporučeno zahrnout probiotika, které mohou snížit riziko vzniku alergie u novorozence až o 70 %.

Terapie u potravinové alergie

Terapie na potravinové alergie spočívá v zamezení kontaktu s alergenní potravinou, v případě nouze pak podání léků na zmírnění příznaků. Prevence potravinové alergie zahrnuje čtení etiket potravin, informování o vaší alergii při stravování mimo domov, případně nošení lékařského průkazu nebo náramku s informacemi o vaší alergii.

Pro zlepšení celkového stavu je nezbytné se zaměřit na imunitní systém. Vědomí, že 70–80 % imunitního systému je osídleno v zažívacím traktu, je klíčové a dává nám jasný signál – je potřeba se o střeva starat. Rozhodujícím prvkem je proto správné nastavení jídelníčku

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon