6 nejznámějších forem potravinové intolerance

Sdílet

Potravinové intolerance, jako je nesnášenlivost lepku, laktózy, histaminu, aminů, glutamátu nebo salicylátů, mohou vyvolávat širokou škálu nepříjemných symptomů, které ovlivňují jak děti, tak dospělé. Potravinové intolerance jsou téma, o které se zajímá stále větší počet lidí. Je proto důležité pochopit, jak mohou různé látky obsažené v potravinách ovlivňovat naše zdraví a pohodu. V tomto článku prozkoumáme, jaké jsou typy potravinové intolerance, symptomy a další užitečné informace.

1. Lepková intelorance

Reakce na lepek jsou způsobeny imunitním systémem a mohou to být reakce IgE (Imunoglobuliny třídy E) a IgG (Imunoglobuliny třídy G). Bez testování není možné rozlišit, zda se jedná o IgE nebo IgG reakce. Tato situace může být spojena s Glyfosátem, genetickou modifikací obilovin s vysokým obsahem lepku nebo reakcí na gliadin. Doporučuje se proto lepek na tři týdny vynechat. Následné vyzkoušení potraviny s lepkem může poskytnout užitečné informace a zjistit více o tom, jaké potravinové intolerance nás trápí. V případě vysoké hodnoty protilátek IgG, je možné alergii ovlivnit eliminací vybraných potravin, nejlépe po dobu jednoho měsíce. Tím snížíme zánět v zažívacím traktu a ovlivníme tak pozitivně imunitu.

I děti mívají problémy s reakcí IgE, což může vést k nedostatečnému prospívání. Také se u nich nejednou objeví časté svědění a zánět močového měchýře, nebo i záněty uší. Alergie u dětí se projevuje nateklými víčky, nebo jemnými otoky pod očima. Tmavší kruhy znamenají, že oslabení je trvalejšího charakteru a může se jednat o závažnější formu alergie.

U dospělých se vyskytují potíže v trávicím traktu, konkrétně říhání, zácpa a průjem. Tyto symptomy mohou naznačovat syndrom dráždivého střeva, ale také mohou být spojeny s infekcemi, záněty nebo ranním otokem a ztuhlostí kloubů. Po probuzení chvíli trvá, než se otok v těle postupně sníží.

Je důležité se zaměřit na mikroflóru střev a posilovat obranyschopnost imunitního systému, přičemž je doporučeno vyhnout se potravinám, které mohou vyvolat alergické reakce. Eliminační dieta by měla trvat přibližně tři týdny až měsíc.

Lepek je nejčastější formou potravinové intolerance

2. Laktózová intolerance

Mléčné výrobky mohou vyvolat reakci buď na protein – kasein A1 nebo na mléčný cukr – laktózu, který enzym laktáza pomáhá štěpit. Pokud tělo tento enzym postrádá, laktóza začne ve střevě tlít – tím pádem nás bolí břicho, máme křeče. U kojených dětí bývá obvykle enzym laktáza přítomný. Tato schopnost však po třetím roce života klesá, což může způsobit obtíže s trávením mléčných výrobků.

Pokud máte potíže s tolerancí kravských mléčných výrobků, obvykle doporučuji vyzkoušet vyloučení mléčných potravin po dobu tří týdnů a pak si zkusit dopřát ovčí nebo kozí jogurt obsahující protein – kasein A2. Pokud nedojde ke zhoršení příznaků, tak kasein A2 není překážka.

Následně se můžeme zaměřit na kasein A1, který je obsažen v mléce od krav, zejména u holštýnského chovu. Konzumace klasického kravského jogurtu by mohla odhalit případnou reakci na kasein A1. Testovat lze také reakci na laktózu – neimunitní reakce, kdy imunitní systém nevytváří protilátky. Test probíhá vypitím sklenice mléka a sledováním odezvy.

Mezi testy je důležité dělat 48hodinové pauzy, a to i kvůli vyjasnění příznaků a snížení zánětu. Laktózová intolerance často způsobuje průjmy, nadýmání a kožní problémy. U starších dětí se často jedná o aknózní krupičku na čele. Existují laktázové tablety, které pomohou natrávit potravinu. Není však žádné řešení dát si cheesecake a potom tablety.

3. Histaminová intolerance – HIT

Alergická rýma, voda z nosu, kýchání po ránu, kožní problémy – to mohou být projevy histaminové intolerance. Někdy pacient zkonzumuje reaktivní potravinu a najednou má pocit, že mu „shoří“ obličej. HIT je neimunitně zprostředkovaná reakce a jedná se o problém v zažívacím traktu. Často souvisí s nedostatkem enzymu zvaného DAO (Diaminooxidáza), který je zodpovědný za štěpení histaminu.

Další možností je nedostatek histaminu methyl transferázy, což je druhotný enzym DAO, také se podílející na rozkladu histaminu. Lidé s citlivostí na histamin nedělá dobře červené víno nebo maso starší než 1 den. Je proto důležité, aby osoby s touto citlivostí měly vždy čerstvé maso od dobrého řezníka a maso by mělo být včas zamrazeno (nejpozději do 48 hodin). Dále lidé reaguji velmi silně, až toxicky, na rtuť. Tato reakce je přirozená, protože histaminy plní ochrannou funkci, pomáhají nám bojovat proti toxinům a uvolňují se jako odpověď na jejich přítomnost. Potraviny, které uvolňují histamin jsou rajčata, avokádo, kiwi, kakao, fazole, luštěniny a pšeničné klíčky…

Histaminikům může pomoci testování enzymu DAO, nebo histamin v krvi. Existuje také novější test z oblasti funkční medicíny nazývaný THAK, který zhodnotí celkovou kapacitu degradace histaminu, což není jen otázka dostatku DAO, ale také schopnosti rozložit uvolněný histamin. Je doporučeno dvojité testování, když se právě cítíme dobře a také po výskytu reakce.  

4. Aminová intolerance

Aminová intolerance není běžná a je diagnostikována zřídka. Pokud vy nebo vaše dítě trpíte migrénami, je důležité prověřit možnou intoleranci na tyramin a alergie na kravské mléko, konkrétně na kasein. Tato intolerance může vyvolat různé problémy, jako jsou právě migrény, změny v chování, brnění úst, kocovinu, pocit opilosti, prostě se cítíme jinak, než se normálně běžně cítíme. Tyto reakce se nejčastěji spouští po konzumaci potravin obsahující tyramin, (vytváří se přirozeně během fermentace potravin) například sýr Camembert nebo Čedar. Tyraminová intolerance souvisí s biogenním aminem, který by měl být testován prostřednictvím testů na enzymy MAO a DAO a v případě potvrzení, pouze eliminovat tyto potraviny.

5. Glutamátová intolerance

Glutamátová intolerance je reakce na glutamát. Tyto látky se nachází v hotových polévkách a dochucovadlech a je důležité sledovat i obsah sójových omáček. Typickými příznaky jsou návaly horka a hyperaktivita a po konzumaci glutamátu mohou nastat i průjmy, případně zácpy.

6. Salicylátová intolerance

Salicylátová intolerance je reakce na látky nazývané salicyláty, které se nacházejí v potravinách, ovoci, zelenině a rostlinách. Tyto látky jsou také obsaženy v parfémech a konzervách. Salicyláty jsou pesticidy, přirozeně se vyskytující látky, bojující proti různým broučkům. Lidé s touto intolerancí mohou zažívat různé symptomy, jako je kýchnutí po použití parfému nebo vyrážka po konzumaci sušeného ovoce. Symptomy mohou zahrnovat bolest nebo pálení jazyka po snězení potravin obsahujících salicyláty, například papriky nebo rajčata. Není k dispozici přímý test na intoleranci salicylátů, a proto je třeba individuálně testovat potraviny s obsahem salicylátů pomocí postupné eliminace a sledování reakcí.

Jak eliminovat intoleranci v těle

Cílem terapie je dosáhnout detoxikace střev a následného uzdravení prostřednictvím eliminace konkrétních reaktivních potravin. K tomu se využívá extrakt z kůry stromu Jilmu horského, Aloe vera kvalitní nápoj nebo gel, který nám pomůže zklidnit zanícenou tkáň. Nezapomínáme také na probiotika.

Závěr článku potravinové intolerance

Na základě podrobného popisu různých projevů potravinové intolerance je zřejmé, že správná diagnóza a následná eliminace problematických potravin mohou významně zlepšit kvalitu života. Testování a vyhýbání se alergenům, jako je lepek, laktóza, histamin, aminy, glutamát nebo salicyláty, mohou snížit zánět a symptomy trávicích potíží a kožních problémů. Důležité je také posilovat imunitní systém a mikroflóru střev pomocí probiotik a dalších přírodních prostředků. S cílem dosáhnout detoxikace střev a uzdravení je vhodné konzultovat s odborníkem a individuálně přizpůsobit eliminační dietu a terapeutický režim.

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon