Astma: příčiny, příznaky a 7 tipů pro léčbu

Sdílet

Je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, se záchvaty dušnosti a kašle. Může být spojené i s přecitlivělostí imunitního systému. Jedná se zde buď o infekční, nebo alergický problém. Aktivní záchvaty bývají způsobeny zvýšenou smrštitelností okolního hladkého svalstva. Průdušky se stáhnou, pacient se nemůže nadechnout a dochází k záchvatu.

Příčiny a příznaky nemoci

Hladké svalstvo nemůžeme ovlivnit. Nadměrná činnost dýchacího svalu je důsledkem trvalého zánětu, reagující na různé alergeny, infekce, viry, prach, pyly, roztoče, plísně. Příčiny nemoci jsou různé. Mezi ty známější (vedle alergického astma) patří toxické zatížení organismu, např. chemikálie, tabákový kouř, znečištěné ovzduší, barvy, těžké kovy v organismu.

Další příčiny jsou:

  • salicyláty – 21 % lidí trpí přecitlivělostí, jsou to látky užívané k léčbě bolesti a snižování teploty, např. antipyretika.
  • barviva a konzervanty – 66 % populace je alergická, nejvíce na sulfátové složky E 220224.

Ostatní běžné příznaky

  • dušnost
  • typicky dráždivý kašel v nočních hodinách
  • sípání, chrčení, hvízdání, pískání

Jak je to s nemocí u dětí?

Dítě, které bylo nekojené, nebo kojené krátce pouze 2-3 měsíce, trpí opakovanými angínami, záněty středního ucha a často u nich dochází k operací mandlí… V 6 nebo třeba i v 8 letech u těchto dětí často začíná astma, nebo může mít dítě alergie či ekzémy. Předpovědět to, zda bude astmatické dítě trpět astmatem i v dospělosti, není možné, ale pravdou zůstává, že zhruba polovina dětí z této nemoci „vyroste“.

Jaterní či žlučníkové astma a jeho projevy

Podle tradiční čínské medicíny tato autoimunitní nemoc znamená nadbytek horka v játrech. Záchvaty astmatu ani nemusí doprovázet typický kašel, může se jednat o dušnost, tíseň na hrudi mezi 1. – 3. hodinou ranní. Jedná se zde o jaterní, nebo žlučníkové astma. Zde nám určitě nepomohou žádné inhalátory atd. Člověk je chybně vedený jako astmatik. 

Zde je klíčové si na noc uvařit anýzový čaj, nebo si vypít malé množství olivového či sezamového oleje – lze i jiný. Žlučník se v noci nezatahuje ani nesvírá, jak by měl, proto potřebuje větší dávku oleje.

Zažívací problémy

Skutečný astmatik se pozná podle toho, že nemá záchvaty v hodině jater a žlučníku, mezi 1. – 3. hodinou, ale v době plic mezi 3. – 5. hodinou. Dýchací potíže mohou způsobit i dlouhodobé problémy se zažíváním, pálení žáhy. Časté krkání a opakované zvracení leptá sliznice a může dokonce dojít k dýchacím potížím.

Trápí nás žaludek a následuje záchvat kašle. Je to tím, že spousta lidí s astmatem je zároveň diagnostikována na reflux. Záklopka mezi jícnem a žaludkem se úplně neuzavře, jídlo se jim vrací. Podráždění způsobují žaludeční kyselé šťávy, tyto šťávy se mohou dostat až do plic a tím nám vzniká astma. Když se pozdě večer najíme, tak se nám reflux nebo astma zhoršuje. 

Alergické astma

Při alergickém astmatu je důležité řešit stravu, alergeny, intolerance nebo přecitlivělost na určité potraviny. Nejčastějšími alergeny a intolerancemi bývají kravské mléčné výrobky, bílá mouka nebo arašídy. Astma spadá do tzv. atopické trojky – atopický ekzém, senná rýma a právě astma. Potřebujeme správně určit, co astmatický záchvat způsobuje. 

Ke každému druhu astmatu přistupujeme jako k zánětu, měli bychom určit, jestli se jedná o zánět infekční, chemický, toxické zatížení a podle toho se může odvíjet terapeutický plán.

Nejčastěji se jedná o druh alergie – plísně, pyl, srst zvířat, prach, roztoči … Často je zaznamenáváno také emoční, stresové astma. Tady si pomáháme jak zklidňujícími bylinami, tak i nutričními doplňky na stres.

Holistický přístup

Je tedy důležité se nepřejídat navečer, obzvláště pak bílkovinovou stravou, protože komplikace jsou spojené i se špatným zažíváním. Přecitlivělostí na určité potraviny, se nám naruší střevní flóra – obranný štít našeho organismu, a tím se nám zvýší propustnost střev. Toxiny ve střevech zůstávají, ale minerály a vitaminy se do nich nedostanou. Ve střevech probíhá kvasící proces, proto je nutné nejdříve střeva vyčistit, a to nejlépe čistícími bylinami.

7 tipů pro léčbu

  1. Je vhodné večeřet spíše sacharidová jídla. 
  2. Doporučuje se pít čaj z jablečníku a ženšenu
  3. Vhodné jsou byliny na vyčištění trávicího traktu jako jsou Lapačo, ořešák nebo pelyněk
  4. Protizánětlivé byliny – mají působnost podobně jako kortikoidy – způsobují roztažení průdušek, např.
    • Proskurník Lékařský – působí jako expektorans a zpomaluje vykašlávání.
    • Pískavice – řecké seno – je výborná na dýchací systém. Děti by měly vypít hrnek pískavice denně a dospělí by měli vypít 2 hrnky pískavice za den
  5. Probiotika – chrání imunitu zažívacího traktu
  6. Vitaminy skupiny B – výborně působí na alergické astma, snižují přecitlivělost na siřičitany
  7. Omega 3 – zde bychom měli hledat koncentráty s vyšším obsahem EPA, jsou silně protizánětlivé a pravidelná suplementace, sníží příznaky astmatu.

Nutriční podpora organismu

  • Nejvhodnější jsou potraviny v přirozeném stavu
  • Omezení jednotlivých sacharidů – bílá mouka, sladkosti, cukr.
  • Nepít barevné nápoje, omezit nadměrnou konzumaci džusů z tropického ovoce (tropické ovoce obsahuje hodně cukru).
  • Zredukovat konzumaci potravin zatěžujících organismus – smažené, tučné, prozánětlivé potraviny.
  • Omegu 6 živočišnou, saturovanou, mastnou kyselinu určitě také potřebujeme, protože působí jako ochranný mechanismus, avšak je potřeba ji přijímat ve správném poměru 1:3-4. Potřebujeme nepatrný zánět, ale jestliže konzumujeme nadbytek živočišných saturovaných tuků – nadbytek Omega 6, tak se nám v těle budou zvyšovat zánětlivé prostanglandiny. Proto je důležitá jak Omega 3 tak i Omega 6, avšak ve správném poměru. Užíváme proto pouze oleje v přirozenější formě – ne rafinované tuky.

První pomoc při záchvatu:

  • když nemáme nic jiného po ruce tak použijeme silnou kávu turek nebo presso – samozřejmě bez cukru a bez mléka; kofein nám roztahuje průdušky + průdušinky
  • nebo ručníkem stáhnout břicho – utáhnout + nádech a výdech
Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon