Jídelníček při chemoterapii: 13 praktických tipů

Sdílet

Nejen pro onkologické pacienty je důležitá dostatečná výživa, snaha o vyrovnání psychiky a podpora zasažených orgánů. Je prokázáno, že některé potraviny pozitivně působí na náš organismus, posilují imunitní systém a naopak jiné potraviny riziko onkologických onemocnění zvyšují. Studie předkládají, že většina úmrtí, má bezprostřední spojení se životním stylem, kam můžeme zařadit jak stres, alkohol, kouření, málo pohybu, tak i rozhodně nezdravou stravu. To, co jíme i to, co nejíme, má významný efekt na naše zdraví.

Strava po chemoterapii

Jídelníček při chemoterapii - na obrázku je zobrazeno ovoce a zelenina

Co by měl jídelníček při chemoterapii obsahovat

Potraviny, které bezprostředně pomáhají při prevenci, i po chemoterapii jsou hlavně antioxidanty obsahující vitamíny, minerály a nutrienty. Antioxidanty působí přímo v buňce, bezprostředně v mitochondriích a chrání náš organismus v prevenci onkologického onemocnění. Je důležité zvýšit jejich příjem. Jedná se například o vitamín C, vitamín E, selen, ovoce a zeleninu. Pro onkologického pacienta je tedy nevyhnutelné užívání doplňků stravy.

Probiotika udržují patřičné bakterie v tlustém střevě, regulují kyselinu máselnou a butyráty. Správné bakterie významně ovlivňují imunitu. Omega – 3 mastné kyseliny inhibují rakovinové množení. Proteolytické enzymy působí jako primární ochrana proti onkologickým chorobám. Vitamín C má schopnost pozastavit maligní tumor. Je také klíčové rozšířit jídelníček o potraviny rostlinného původu mezi něž patří zelenina, ovoce, ořechy, semínka, obiloviny, luštěniny.

Čerstvé zeleninové šťávy

Ovoce a zelenina vykazují silné protinádorové působení a jsou bohaté na fytonutrienty, což jsou látky povzbuzující i imunitu. Odšťavňováním zelených čerstvých džusů získáme řadu nutrientů. Optimální jsou zeleninové džusy, obsahující ¾ zeleniny + ¼ ovoce.

Ovoce a zelenina v syrovém stavu

Rostlinná strava obsahuje méně škodlivého tuku, více vlákniny a zdraví prospěšných živin, které podporují vzestup imunitního systému. Je proto podstatné do stravy zahrnout i zeleninu v syrovém stavu, která přirozeně obsahuje látky chránící proti vzniku rakoviny – zelí, zelené papriky, lilek, šalotka, ananas, jablka, zázvor, máta, klíčky, salát, špenát, hořčičné lístky.

Brukvovitá zelenina

Přímo brukvovitá zelenina (brokolice, kapusta) obsahuje sulforafan a indol-3-karbinol – sírové sloučeniny. Ty pomáhají v detoxikační fázi 1 – 2 a tím pozitivně působí na játra. Růžičková kapusta obsahuje látku sinirgin, která nás chrání proti rakovině prsou, plic a střev.

Bylinky při chemoterapii

Pokrmy dochucujte kořením kupříkladu česnekem, zázvorem, kurkumou, bazalkou, rozmarýnem, tymiánem, oregánem… Tato koření dává pokrmům nejenom příjemnou chuť, také zahrnuje cenné živiny stimulující imunitu. Česnek navíc vykazuje proti-rakovinové působení, sulfidy z česneku a cibule inhibují karcinogenezi.

Vláknina

Vláknina je přirozenou složkou potravin rostlinného původu. Přirozená, nezpracovaná potravina obsahuje spoustu vlákniny. Patří sem obiloviny, luštěniny, ovoce a zelenina, kterou náš organismus nemůže běžně strávit.

Vláknina udržuje zdravý trávicí trakt, podporuje konstantní vyprazdňování a tím zamezuje naplavení rakovinových látek. Zvýšená konzumace vlákniny (kvašená zelenina obsahující probiotika) dokáže zvednout i tvorbu kyseliny máslové v tlustém střevě – butyráty a ty přímo zabraňují vzniku maligních změn tkání. Proto by strava měla ve větší míře obsahovat vlákninu.

Nebojte se kvalitních tuků a olejů

Kvalitní tuky, které naopak snižují riziko onkologického onemocnění, jsou nenasycené tuky pocházející z rostlinných zdrojů. Mezi primární zdroje spadá panenský – olivový olej, lněný olej, ořechy (kromě arašídů), semínka, avokádo. Zdravé, důležité oleje jsou také oleje omega-3 mastné kyseliny, které mají protizánětlivé účinky, posilují jak mozek, tak i srdce.

Mezi znamenitými zdroji omega-3 mastné kyseliny najdeme makový, ořechový, dyňový, ostropestřecový olej…, chlazené, kvalitní ryby z dobrých zdrojů, čerstvé ořechy a semínka. Tyto oleje se však nikdy nepoužívají na smažení nebo k vaření, zahřátím ztrácí svůj ochranný efekt.

Jezte ryby z volného chovu

Ryby vybírejte pokud možno volně žijící, nejlépe z řek, nebo z neznečištěných částí moří. Vyhýbejte se rybám ze sádek, rybám žijícím převážně u dna rybníků a jezer, například kapr nebo i pangasius. Vyvarujte se konzumaci ryb s rizikem zatížení těžkých kovů, jako jsou mečoun, tuňák, žralok a mořské plody pocházející z Asie.

Bio a farmářské výrobky

Je patrné, že biopotraviny a lokálně pěstované produkty, jako je ovoce a zelenina nejsou stříkány silnými chemickými látkami, zabraňující hnilobu. Některé pesticidy jsou však zároveň karcinogeny, podporující růst nádorů. Pokud máte k bio a farmářským produktům omezený přístup, můžete vyzkoušet třeba stránku Scuk.

Pravidelný pitný režim

Pijte dostatek vody! Voda řídí všechny tělesné procesy v těle. Odstraňuje veškerý odpad a toxiny, transferuje živiny do všech vnitřních orgánů, a tím pečuje i o imunitu.

Co by neměl jídelníček při chemoterapii obsahovat

Potraviny živočišného původu

Mnohé potraviny živočišného původu se dlouhodobě ukazují jako škodlivé, mezi ně se řadí zejména průmyslově zpracované potraviny, včetně těch, které obsahují jednoduché sacharidy. Maso a uzeniny, mléčné výrobky, cukr, bílé pečivo (chléb, rohlíky, sladké pečivo…) a loupaná bílá rýže. Tyto potraviny navíc často obsahují minimum tolik potřebné vlákniny. Výzkumy ukazují, že vegetariáni, jejichž strava je vyvážená, mají nižší tendenci k výskytu rakoviny. I proto je dobré maso omezit.

Většina lidí navíc konzumuje mnohem více masa, než je zdravé. Maso neobsahuje živiny, které by nás mohly chránit před vznikem rakoviny, neboť pojímá nadmíru nasycených tuků. Nejvíce se jedná o červené maso. Dále se rozhodně vyhněte přímo zpracovaných druhů mas, jako jsou salámy, uzeniny, klobásy a párky. Snížením konzumace masa se vyhýbáme značnému kvantu škodlivého, saturovaného tuku.

Jestliže si svůj obědový talíř nedovedete představit bez masa, tak určitě volte libové druhy masa, jako jsou ryby, kuřecí nebo krůtí. Nejlépe v biokvalitě. Naprosté vynechání masa není správným řešením, neboť některé typy tuků naopak proti rakovině chrání. Podstatné je vědět, které tuky si správně zvolit a jíst je s mírou.

Nasycené a trans tuky

Trans tuky i hydrogenované oleje, jsou vyrobeny dodáním vodíku do tekutých rostlinných olejů. Oleje se tak stanou stabilními, tím se zamezí riziko jejich zkažení, což má negativní dopad na naše zdraví. Tělu tak neprospívají a pojí se s vyšším výskytem rakoviny. Nachází se obzvláště v živočišných výrobcích, plnotučných mléčných výrobcích a produktech na bázi mléka a vajec. Je proto důležité kontrolovat etikety na potravinách a vyhýbat se takřka hydrogenovaným olejům.

Tyto tuky se zpravidla vyskytují v margarínech, salátových zálivkách, ztužených tucích a jiných balených, průmyslově zpracovaných potravinách. Patří sem i potraviny jako jsou bramborové lupínky, sušenky, hranolky, koblihy a jiné potraviny obsahující nebezpečné trans-tuky.

Jídlo připravené při vysoké teplotě

Nevařte, nepečte na oleji či jiném tuku při vysoké teplotě. Nízká teplota méně než 115 stupňů celsia, je relativně bezpečná. Tukům se tímto způsobem zamezí přeměnit se na karcinogeny. S grilováním opatrně, neboť spálené maso vytváří rakovinotvorné (karcinogenní) látky. Obecně se také nedoporučuje pro ohřev jídla používat mikrovlnnou troubu.

Karcinogenní látky, konzervanty a barviva

Karcinogenní látky vznikají i v průběhu nesprávného vaření nebo konzervačního procesu. Nejčastěji se tvoří v přípravě masa, nebo i tam, kde se potraviny začínají kazit. Zejména nakládaná, sušená, konzervovaná masa, sušené hovězí kousky – jerky, opalované, spálené maso, slanina, klobásy, uzené potraviny… Je nadmíru důležité eliminovat ze stravy potraviny, které obsahují přidané karcinogeny například: cyklamáty (náhradní sladidlo E952), sacharin (náhradní sladidlo E954), umělá barviva, dusičnany a dusitany.

Xenoestrogeny – hormony pocházející z vnějšího prostředí. Molekuly, které se tváří jako ženské hormony estrogeny a nesou s sebou silnou toxickou zátěž. Například: DDT (dnes se již nepoužívá), ftaláty z plastů, butylový hydroxyanisol (konzervační látka), nonyl-fenol (potravinářské barvivo č.3).

Vyhýbejte se potravinám, které na sobě zanechávají plíseň. Mohou obsahovat aflatoxin, silný karcinogen, který nejčastěji najdeme na plesnivých burácích. Nejsou povoleny umělá sladidla, potraviny obsahující polotovary, sušenky, sladkosti, minerálky s příchutí a jiné. Tyto potraviny mají přímé spojení s rakovinovým bujením.

Závěr – další doporučení

Jak jsem již zmínila, jisté potraviny a živiny nás doslova chrání před proliferací (bujením), mohou dokonce rakovinu zastavit. Naopak některé škodlivé potraviny mají vliv na rozvoj a rychlejší šíření onkologického onemocnění. Ideální jídelníček, který nám může dobře posloužit i jako prevence, se tedy skládá z velké části z rostlinné stravy. Člověk nemusí být naprostý vegetarián, avšak jeho strava by měla směřovat ke konzumaci průmyslově nezpracovaných, naturálních potravin.

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon
Přejít nahoru