Ušní šelest: 3 přírodní léky vhodné na tinnitus

Sdílet

Jedná se o onemocnění zvané ušní šelest, nebo také hluk v hlavě, tedy tinnitus. Slovo pochází z latinského slova:“ tinnire “, což znamená zvonit. Nejedná se o nemoc, ale o symptom, který nám oznamuje příznaky jiných zdravotních problémů, a to jak psychického, či fyzického druhu. Příznaky tinnitu pociťuje cca 25 % populace. Klíčové je najít příčinu vzniku a tu postupně odstranit. Tinnitus je frustrující, odebírá pozornost, znemožňuje odpočinek, čímž se stává dotěrným a vyčerpávajícím společníkem.

Jak se tinnitus projevuje

Tinnitus se projevuje nejenom šelestem, ale také zvoněním, hučením, či pískáním v uších, které mohou v různých intervalech zesilovat, či zeslabovat. Typ a intenzita šumu se u každého liší, může se jednat o vysoký, hluboký, nízký, nebo dokonce i o tón, který se mění. O chronickém tinnitu mluvíme, pokud trvá déle než půl roku.

Toto onemocnění se vyznačuje depresemi, úzkostmi, či nespavostí. Projevy se zvýrazňují a prohlubují při psychické zátěži. Často pacient nedokáže správně fungovat a splňovat každodenní úkoly, což vede k fyzickému a psychickému vyčerpání.

Tinnitus a jeho příčiny

Ušní šelest je často spojována s psychickými vjemy, jako je přepracovanost, dlouhodobý stres, strach, neklid, obava. Dalším spouštěčem tinnitu může být:

  • příliš intenzivní hluk, například hlasitý koncert, či výbuch petardy blízko ucha,
  • zánět zevního zvukovodu – Menierova nemoc (závratě s nevolností / vertigo / sluchové šelesti / tinnitus / pozdější porucha sluchu)
  • výkyvy krevního tlaku,
  • hypertyreóza,
  • ušní mazová zátka,
  • ateroskleróza (kornatění tepen),
  • lymeská borelióza,
  • užívání některých léků může vyvolat šelest v uších,
  • výjimečně může být tinnitus spojován i s potravinovou alergií
  • covid-19

Příčinou tinnitu také může být i nedostatek vitamínu B12, hořčíku, nebo i B-complexu (nejčastěji B6). Zásadní problém tinnitu je navíc často spojován i s krční páteří, či čelistním kloubem. Je proto nezbytné uvolňovat žvýkací svaly.

Tinnitus a terapie přírodní cestou

U tinnitu se doporučuje posilovat nervovou soustavu, mezi vhodné postravinové doplňky stravy řadíme:

  • B-complex vitaminy: B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantothenová), B6 (pyridoxin), B7 (biotin), B9 (kyselina listová), B12 (kobalamin)
  • Zinek
  • Hořčík

Dále je důležité se vyhýbat kofeinu a nikotinu. Podle tradiční čínské medicíny jsou příčinou této choroby játra, proto se při akupunktuře zaměřujeme na specifické body související s touto nemocí.

Přírodní léky vhodné na tinnitus

Gingko biloba, neboli Jinan dvoulaločný

Jinan považujeme za jednu z nejlepších bylin na šelest a pískání v uších. Bylina je protizánětlivá, brání shlukování bílých krvinek v místě zánětu a má také antibiotické účinky. Když se Gingko správně aplikuje, svými účinky se může vyrovnat léku Prednisonu (protizánětlivý kortikoid). Jinan působí i jako venotonikum (léčivo užívané u žilních onemocnění a poruch). Gingko tedy pozitivně ovlivňuje zdraví žil a prokrvuje.

Přirodní lék na tinnitus: Gingko biloba

Gotukola, neboli Pupečník asijský

Jedná se o výtečnou bylinu, která zklidní nejenom pískání v uších, ale zlepšuje i průtok krve v periferním oběhu a posiluje buňky v cévních stěnách.

Přirodní lék na tinnitus: Gotukola

Oregano, neboli Dobromysl obecná

Jedná se o protizánětlivou bylinu a stomatikum (podporující chuť k jídlu). Oregáno také pomáhá zvládat stres, úzkosti a nervové vypětí.

Přirodní lék na tinnitus: Oregano

Závěr – další doporučení

Jak jsem již zmínila výše, důležitým faktorem u tinnitu může být stres. Doporučuji proto zaměřit se na klidové aktivity jako je meditace, poslech relaxační hudby, pobyt v přírodě, cvičení jógy nebo tai-chi a podobné aktivity. Tyto aktivity by pak měly i dlouhodobě pomáhat s problémy souvisejícími se spánkem, který má na stres také velký vliv.

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon