Lymská borelióza: 3 byliny vhodné pro podpůrnou léčbu

Sdílet

Lymská borelióza patří mezi infekční nemoci přenášené klíšťaty. Původcem infekce jsou různé typy bakterie Borrelia burgdorferi, které se dostávají do krve. Borrelia patří mezi spirochety (bakterie), ta je spirálovitě stočená a spadá do stejné skupiny bakterií jako například původci syfilidy. Spirochety byly prokázány také u komárů. Infekci lze přenést i při vytahování infikovaných klíšťat našich domácích mazlíčků.

Lymská borelióza: inkubační doba a příznaky

Lymská borelióza - záběr na klíště

Podle statistiky každý dvacátý člověk napadený klíštětem, boreliózu skutečně dostane. Infekce borelií se vyskytuje častěji u žen. Přenos bakterie vyžaduje delší čas. A právě o tom, jestli lymská borelióza jedince zasáhne, rozhoduje i rychlost vytažení přisátého klíštěte. Pokud bude klíště odstraněno do jednoho dne, nákaza by vůbec nemusela propuknout. Avšak už po dvou dnech vzniká pravděpodobnost, že bakterie borrelia svého hostitele infikuje. Inkubační doba pak může být od několika dní až po několik měsíců ode dne přisátí. Lymská borelióza je jako nemoc naprosto nepředvídatelná, projevuje se mnohdy nečekaně. Člověk může být navíc v ranné fázi onemocnění i bez příznaků.                 

Fáze nakažení lymskou boreliózou

Ranné stadium

Jak jsem již zmínila, v počáteční fázi nemoci se nemusí projevovat žádné přiznaky. V některých případech se mohou na těle objevit zarudlé fleky, které se však nemusí vůbec vyskytnout. Doprovodný stav v ranném stádiu se může podobat chřipce a projevuje se například zvýšenou teplotu, zimnici, nateklými uzlinami, a nebo bolestmi hlavy. V této fázi je nemoc poměrně snáze léčitelná.

Druhé stadium

Bohužel Borrelia ráda napadá svaly i klouby. Pacient často pociťuje  ztuhlost krku, slabost a brnění rukou i nohou. Nejednou se zde objevují i potíže se soustředěním a s krátkodobou pamětí. Zřídka můžeme také zaznamenat poruchy pravidelnosti srdečního rytmu. Imunitní systém ze všech sil zápolí s šířící se infekcí, což je znát podle nesmírné únavy. Všechny tyto negativní symptomy můžeme zařadit do druhého stadia.                   

Třetí stadium

Třetí stádium se může projevit několik měsíců až dokonce let po nákaze. Může se zde rozvinout takzvaná chronická borelióza. Bakterie se dále množí, mohou napadat klouby, nervový systém, mozek, vzácněji oči a dokonce i kůži. V různých částech těla se může objevit vyrážka. Dále vzniká obrovská únava, chronická porucha některých orgánů, například funkce srdečního svalu. Někdy se zde zaznamenávají i neurologické změny, kdy může dojít k obrně lícního nervu. Zde mluvíme o takzvané neuroborelióze, která může způsobit velmi silné bolesti hlavy, záněty nervů. Pacienti se také často potýkají se silnou nespavostí a nesoustředěností. Poslední stadium také provácí dlouhotrvající zánětlivé onemocnění, otoky a bolestivost velkých kloubů, paralyzující bolest kolen..

Lymská borelióza a celostní medicína

Beta-glukany

Klíčová kombinace pro odstranění vleklých dlouhodobých potížích vzniklé z infekce borelie spočívá v podpoře organismu beta-glukany. Beta-glukany patří k přirozené součásti buněčné stěny bakterií, kvasinek, hub, řas a rostlin. Mají příznivý vliv na imunitu. Jedná se přímo o Cordyceps a Hericium. Dále jsou důležité určité byliny, s nimiž je možno dosáhnout cíleného výsledku.

Byliny vhodné na boreliózu

Právenka latnatá

Právenku lze použít ve formě čaje. Bylina má sice extrémně nahořklou chuť, ale je velice účinná. Vyznačuje se protizánětlivými, antibiotickými účinky, snižuje infekci a chrání játra.                                 

lymská borelióza - bylina vhodníá pro léčbu je právenka latnatá, která je zobrazena na obrázku

Štětka soukenická

Tinktura z byliny Štětky soukenické má pozitivní vliv na revmatické a žaludeční potíže. Profesor Wolf Dieter Storl bylinu Štětku úspěšně na boreliózu.                                                                                                                                             

Sida acuta

Je to vynikající bylina, která je nápomocná při různých infekcích spojené s horečkou. Extrakt ze Sidy acuty má příznivý hepatoprotektivní (jaterní) vlastnosti.

Další doporučení

Kromě předchozích bylin bychom neměli opomenout i Topol černý nebo i Kozinec blanitý. Důležitou úlohu také sehrává stravování, pitný režim a dodržování biorytmů. Strava by měla být protizánětlivá, měla by se skládat, jak z kvalitní bílkoviny, tak i zeleniny. Ke svačině by němělo chybět trochu sezónního ovoce. Člověk by měl být přes den dostatečně hydratován, vypít v průměru nejméně 2 litry čisté filtrované vody. Určitě je nutné korigovat stres, najít si čas pro sebe, meditovat, chodit na procházky, cvičit například jógu…                                                                                                                  

Závěr

Zda dojde k úplnému uzdravení z boreliózy, se dopředu předpovědět nedá. Někteří se uzdraví úplně, u jiných se mohou objevovat stálé přetrvávající negativní symptomy například bolest kloubů. Abychom zabránili vzniku boreliózy, je dobré vždy po návratu z přírody, především z vysoké trávy, zkontrolovat, zda na těle nemáme zakousnuté klíště, popřípadě ho co nejrychleji odstranit. Klíště odstraňujte pomocí pinzety, nikdy ho nemačkejte, ani jim nekruťte. Místo kousnutí potřete lihem nebo Betadinou.

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon