Jak na opakovaný zánět močových cest: 4 méně známé přírodní léky

Sdílet

Cystitida neboli zánět močových cest se projevuje bakteriální infekcí v močovém měchýři. Infekce vyžaduje přilnavost bakterie na sliznici močového ústrojí. Zánět močového měchýře přitom postihuje až 50x častěji ženy než muže. Důvod, proč ženy trpí zánětem močových cest více než muži, je zkrácená močová trubice v blízkosti genitálu a rekta. Krátká močová trubice je často osídlena bakteriemi, což způsobuje zanešení bakterií dovnitř močových cest a šíření přímo až do močového měchýře. Zánět močových cest má bohužel sklony k recidivě. U pouze jedenkrát infikované osoby bývá vysoká pravděpodobnost opětovného propuknutí zánětu. Nejčastější příčinou jsou přemnožené bakterie – Esterichia coli, Klebsiella nebo i Enterobakter.

Zánět močových cest a příčiny

Mezi další příčiny, které způsobují zánět močových cest jsou:

  • prochladnutí,
  • oslabený imunitní systém,
  • nedostatečná hydratace,
  • nesprávná hygiena,
  • inkontinence,
  • nárůst kvasinky,
  • infekční nemoci partnera,
  • neúplné vyprazdňování močového měchýře…

Při komplikovaných, chronických zánětech je klíčové najít spouštěč, proč se stálé, opakované záněty vracejí.

Jak vzniká zánět močových cest?

Zánět močových cest se zjišťuje i dle přítomnosti leukocytů v moči. Bílkovina (proteinurie) v moči vždy prokazuje nepříjemnou komplikaci. Přímo do moči jsou vylučovány bílé krvinky (leukocyty), tedy zčásti bílkovina. Tyto bílé krvinky jsou neustále v pohotovosti, protože mají za úkol vychytávat infekci. V krevním oběhu máme velké množství těchto bílých krvinek a část z nich se vyloučí stolicí, a nebo je filtrována ledvinami. Ledviny však mohou pojmout pouze určité množství, tím pádem se v moči hromadí bílkovina, v případě zánětu jsou to právě leukocyty.

Veděli jste, že…                                                      

Tkáňové buňky jsou strukturálně stejné jak v močovém měchýři, tak i v gastrointestinálním traktu (GIT), dokonce i v dýchacím systému. Proto na tato různá onemocnění pomohou stejné bylinky nebo i shodné doplňky stravy.     

U zánětu močových cest můžeme také sledovat zvýšenou aktivitu žírných buněk. Žírné buňky obsahují heparin a histamin, který hraje klíčovou roli při vzniku alergické reakce. Histamin rozšiřuje cévy a zvyšuje jejich prostupnost, čímž se do tkání dostávají tekutiny a vzniká otok. Podobný proces může probíhat i v močovém měchýři. Při diagnostice je proto podstatné zjistit jestli pacient trpí i alergiemi.

Krev v moči

Proč při zánětu močového ústrojí vzniká v moči krev? Bakterie narušují sliznici močového měchýře, která je tím pádem přesycená a dochází zde k zanícení a k podráždění. Objeví–li se dokonce v moči hnis, znamená to, že bílé krvinky řeší infekci, bakterie a viry. Přeslička a Kokoška pomáhají odstraňovat i krev v moči. Pokud se negativní příznaky nelepší do 12 – 24 hodin a dochází k zhoršení příznaků nebo v případě, že se objeví bolest v oblasti ledvin, je třeba ihned vyhledat lékařskou péči.  V případě, že má pacient i teplotu, bývá zde problém spíše v ledvinách.

Estrogen jako cesta k rovnováze

Opakovaný zánět močového měchýře se také projevuje u diabetiků, těhotných a žen v přechodu. V menopauze hraje roli jak zvýšený úbytek estrogenu, tak i změna vaginální mikroflóry. Sliznice se ztenčí, není elastická a vyživená.  Nerovnováhu estrogenů lze řešit fytoestrogenními bylinami. Dokonce je zde i nápomocné pomleté lněné semínko. Právě v něm se nacházejí hormonálně aktivní lignany, které vyrovnávají hladinu estrogenů. Mezi známé fytoestrogenní byliny např. patří:

  • Maliník
  • Šalvěj
  • Černý rybíz
  • Kontryhel
  • Ploštičník…

Hormon estrogen je sice důležitý k vyrovnání bakteriální a vaginální flóry, ale pokud jsou hodnoty estrogenu naopak příliš vysoké, tak se bakterie snadno uchytí na uroepitelových buňkách močového měchýře. Nadbytek estrogenu se pak projevuje nepravidelným menstruačním cyklem, snížením libida, výkyvy nálad, oteklými a bolestivými prsy, úbytkem vlasů, bolestmi hlavy, problémy se spánkem nebo zvýšenou únavou.

Přírodní léky na zánět močových cest

Jilm Horský

Pomletá kůra Jilmu horského tvoří ochrannou vrstvu na sliznicích GIT (gastrointestinálním trakt) a druhotně i v uro–systému. Jilm má protizánětlivé a hojící účinky. Zaceluje všechny mikrotrhlinky v celém zažívání od dutiny ústní až po konečník. 

Jilm horsky vhodný pro zánět močových cest

Cibule a česnek

Při akutní fázi zánětu močového měchýře se doporučuje cibulie a česnek nebo česnekové tablety. Díky allicinu má totiž česnek antibakteriální + antimykotický účinek.

Cibule a česnek jsou skvělými pomocníky při zánětu močových cest

Kukuřice setá

Doporučuje se na močové ústrojí, protože působí jako demulcens (zmírňuje dráždění). Zabraňuje stejně jako extrakty Brusinek přilnavost bakterií na střevní stěnu, ba dokonce stěnu zpevňuje. Když se bakterie neuchytí, tak zůstává v moči. Je nutné moč naředit, tedy dostatečně  pít. Kukuřice navíc zlepšuje vyplavování solí z těla, jedná se o účinné diuretikum.  Doporučuje se také při zánětu ledvin.  

Kukuřice setá na zánět ledvin

Lichořeřišnice větší

Obrazně řečeno je to taková „Echinacea“, vhodná pro úpravu našeho urologického systému. Zabírá na zánět ledvin i infekci močových cest, na stafylokoka, streptokoka, přímo dezinfikuje močový měchýř. Pojímá silice, oleje, draslík. Je antibiotická, obsahuje isothyokyanát benzylnatý, jedná se o jedno z nejúčinnějších přírodních ATB.

Závěr – další vhodné doplňky na opakovaný zánět močových cest

  • Probiotika: hrají významnou roli, v případě infekce stimulují tkáňovou imunitu. Jak už víme, tak se jedná o stejný typ buněk  pro GIT, uro a dýchací cesty.
  • Jedlá soda: alkalizuje moč
  • Vitamín C: součást bílých krvinek, mobilizuje krvinky, zpevňuje sliznici močového měchýře a tvoří kolagen.
  • D-manóza: hodnotný, nutriční doplněk, nápomocný při zánětu močového měchýře.
  • Kolagen, chondroitin, glukosamin sulfát, MsM: vhodné obzvláště při chronické, dlouhodobé infekci
  • Na opakovaný zánět močového měchýře mají pozitivní vliv také antibakteriální a antiseptické byliny. 
  • Proskurník, Jitrocel, Medvědice, Vřes, Truskavec, Celík, listy Pampelišky: tyto bylinky jsou diuretické, mající močopudný účinek a tím se  zbavují  infekce
  • Přeslička a Kokoška: pomáhají odstraňovat i krev v moči.

Opakovanému zánětu močových cest lze předcházet nejen pomocí prevence, ale i zaměření na hlavní příčiny. Pokud hledáte způsob pomoci přírodní cestou, neváhejte se ke mně objednat na konzultaci, ráda s Vám proberu Vaše potíže a bude-li to v mých silách, tak ráda i pomohu.

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon