Sdílet
Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza) je syndrom, při němž štítná žláza produkuje více hormonů než organismus potřebuje. Jedná se o hormony tyroxin T4 a trijodtyronin T3. Obrazně řečeno u zvýšené činnosti štítné žlázy hypofýza pracuje tak, že vytvoří hodně /hyper/ T4. Podvěsek mozkový přitom potlačuje TSH /tyrotropin/, aby tolik nevytvářel T4. Při hyperfunkci pracuje tělo jakoby na „plné obrátky“, i když to vůbec není potřeba. Typicky se to projeví zvětšením štítné žlázy (strumou) a zrychlenou srdeční činností.
Obsah článku
Hypertyreóza: příčiny a příznaky
Zvýšená funkce štítné žlázy postihuje více ženy než muže a 85 % hypertyreóz je autoimunitní povahy. Autoimunitní zánět štítné žlázy s nadprodukcí hormonů (Graves-Basedowova choroba) způsobí abnormální protilátky, které si tělo samo tvoří. Vážou se na receptory ve žláze a podněcují ji k tvorbě hormonů. Důvod, proč se tyto protilátky tvoří, zatím neznáme, pravděpodobně za to mohou geny a porucha v imunitním systému.
Vyvolávajícím okamžikem poruchy štítné žlázy je často stres, nepříjemný citový zážitek nebo virové onemocnění. Proto je důležité vyšetření krve, a to nejenom klasicky na štítnou žlázu: /TSH, T4+ volné T4, T3+ volné T3/. Pro zjištění autoimunity jsou klíčové anti TPO +TG testy.
Ve většině případů jsou příznaky hypertyreózy opačné od hypotyreózy. Ale i tak mám zkušenost, že hypotyreóza se chová jako hypertyreóza a naopak. Příklad: Pacientka při silné nadváze trpěla hypertyreózou.
Zvýšená funkce štítné žlázy a její běžné přiznaky
- celkové zrychlení organismu asi o 5 %
- pocity hladu, horka
- průjmy
- návaly rudnutí
- zvýšený růst ochlupení
- rýhované nehty
- vlhká zpocená kůže
- často se blokující bedra
- lesklé oči, oči vypoulené, které mohou až jakoby vylézat z důlku.
(U žen jsou časté i poruchy menstruačního cyklu, proto s každou pacientkou je dobré řešit menstruační problémy.)
Zvýšená funkce štítné žlázy a jídelníček
Při hypertyreóze je nutriční plán pravým opakem hypotyreózy, což znamená:
- vyloučit potraviny obsahující jód: mořské ryby a plody, mořské řasy, vajíčka …. Jód je v tomto případě těžko stravitelný.
- pravidelný příjem potravin s obsahem strumigenů /brukvovitá zelenina/, strumigen napomáhá snížení funkce štítné žlázy. Brukvovitou zeleninou rozumíme zelí nebo kapustu.
- zahrnout stravu bohatou na antioxidanty /bobulovité ovoce, kustovnice, acai …/
- pravidelný příjem vybraných minerálů a vitaminů, které zlepšují i metabolismus hormonů štítné žlázy a působí protizánětlivě. Je důležité i zahrnout protizánětlivou stravu ve formě kvalitních olejů, bílkovin, olejů lisovaných za studena nebo Omega 3.
- eliminaci alergenů – např. prostřednictvím testu FOOD Detective se obvykle zjišťují konkrétní alergeny v potravinách, které nedělají klientovi dobře.
Přírodní léčba zvýšené funkce štítné žlázy
Karbinec evropský
Jedná se o specifickou bylinu, která pozitivně působí na zvýšenou funkci štítné žlázy a podpůrnou léčbu strumy. Karbinec evropský je antagonista (protivník) T4 a pozastavuje konverzi (přeměnu) na T3, také blokuje receptory TSH. Tato bylina pomáhá i při silném menstruačním krvácení a také při zánětu močových cest. Na hyperfunkci štítné žlázy má kladný vliv ještě se Srdečníkem obecným a Meduňkou lékařskou.
Srdečník obecný
Mírné kardiotonikum, sedativum, spasmolytikum (uvolňuje spasmy hladkého svalstva), karminativum. Účinné látky jsou především bufanolidové glykosidy, které mají přímé kardiotonické účinky. Zklidní srdce, zmírňují arytmii, napomáhají štítné žláze i nervozitě.
Meduňka lékařská
Meduňka je sedativní, karminativní bylina. Pomáhá při srdečních potížích nervového původu, zklidňuje bušení srdce. U štítné žlázy přímo blokuje receptory TSH.
Rehmanie lepkavá
Má adaptogenní (vyrovnávající) působení, pomáhá při autoimunitních onemocnění. Dále zklidňuje ledviny a nadledvinky. Lze užívat při vysokém krevním tlaku, kde však nechceme stimulovat přímo krevní tlak, ale řešit arytmii.
Šanta kočičí
Ve směsi zmírňuje bušení srdce, působí pozitivně na psychiku i na zažívání
Mezi další vhodné byliny se řadí Hloh obecný, Šišák bajkalský, Lékořice…
Co o mně říkají klienti
Na paní Hajskou jsem se obrátila kvůli přirozenější alternativě dlouholeté hormonální léčby, jejíž vedlejším účinkem byla např. nepravidelná menstruace nebo nadměrné pocení i při sebemenší zátěži.
Navrhovaná léčba pomocí japonské akupunktury v kombinaci s bylinnými tinkturami a přírodními doplňky mi obnovila (v té době cca rok vynechanou) menstruaci už po třech návštěvách, které jsem absolvovala v měsíčních intervalech.
Na začátku bylo krvácení velmi intenzivní, ale pomocí bylin mi upraveno do vyhovujícího stavu. Relativně hned vymizelo i nadměrné pocení. Léčba mého hormonálního systému je běh na dlouhou trať, takže v tomto smyslu zatím nelze říct, jak moc je přírodní způsob účinný, ale u toho, co si mohu ověřit, vidím výrazné zlepšení či napravení doprovodných problémů.
Zároveň oceňuji pečlivý přístup paní Hajské (zajímá se o člověka celkově) a ochotu pomoci při jakýchkoliv – i akutních potížích, kvůli nimž jsem původně na terapii nepřišla (migréna, bolest nohou, problémy s krční páteří, praskání v uchu…).