Osteoporóza: příčiny, diagnostika a vhodná strava

Sdílet

Kosterní soustava se skládá z pohybové a opěrné části, kterou tvoří kostra (skelet). Skelet se dělí na kostru hlavy, kostru trupu (páteř, hrudník) a kostru horních i dolních končetin. Dospělý člověk má v těle cca 206 kostí. Kost lze považovat za orgán, vznikající procesem zkostnatění (osifikací), kdy se zde tvoří vaziva a chrupavky. Povrch kosti je tvořen citlivou okosticí, která je cévně zásobovaná pomocí žil a tepen. Okostice zajišťuje výživu kostí a její růst. V kostní tkáni jsou přítomny kosterní buňky tzv. osteocyty, osteoklasty a mezibuněčná hmota. Organická složka se nazývá ossein, jehož kolagenní vlákna zajišťují pružnost kostí. Anorganickou složku tvoří fosforečnan vápenatý, který vytváří pevnost a tvrdost kostí.

Co to je osteoporóza

Osteoporóza je porucha metabolismu kostní tkáně, která vede k poškození struktury kostí. Úbytkem vápníku a dalších minerálů v kostech vznikají dutinky, kost ztrácí svoji hustotu, stává se demineralizovaná, tudíž křehčí. Prvním symptomem osteoporózy bývá fraktura a často se jedná o bagatelní úraz. Postižené kosti ztrácejí svoji pevnost a pružnost, dochází ke zlomeninám, nebo i k potížím spojené s pohybovým aparátem. Jedná se dlouhodobý stav, avšak dá se s tím něco dělat.  

Jaké mohou být příčiny osteoporózy

Kost je dynamická tkáň a denně se z kostí do krevního oběhu uvolňuje vápník spolu s fosforem a dalšími minerály. Mezi nejdůležitější minerály pro pevnost kostí patří vápník, fosfor a vitamín D. Co se děje v našem organismu s vápníkem a fosforem, když ho vyšší vitamín D stáhne ze střev do krve? Je ho v těle moc, usadí se v cévách, které jsou méně a méně elastické. Dále zůstává v kůži, v orgánech, ty nám mohou až zkamenět (kalcifikace – zvápenatění), dokonce nám mohou vypadávat vlasy a máme navíc vrásky. Nejčastějším problémem této nemoci bývá nedostatečný pohyb. Tím vzniká riziko postupně řídnoucích kostí.

Dalším rizikovým faktorem jsou hormonální změny u žen v menopauze, kdy snížená tvorba hormonu estrogenu vede k rychlému úbytku kostní hmoty až pod bezpečnou hranici. Hormony estrogen + testosteron jsou významné pro stabilitu kostí. Ženy po přechodu by měli vážit nejméně o 2 až 3 kila navíc, neboť tučné buňky vyrábějí estrogen.

Komplikace nám může také přinést hypochlórhydrie (nedostatek žaludečních šťáv). V důsledku se v žaludku strava správně nerozloží a organismus neabsorbuje všechny potřebné, důležité minerály. Vápník potřebuje kyselost, když kyselost v žaludku není vyhovující, uvolnění vápníku ze stravy bývá pouze minimální. Při této nemoci jsou rozhodující i zdravá střeva.

Osteoporóza může vzniknout i v důsledku překyselení. Co nejvíce překyseluje? Špatná životospráva, stres, kouření, nedostatek vlákniny, přehnaná konzumace cukru, fruktózy, saturovaných tuků, mléčných výrobků, soli, kofeinu, alkoholu, sycených nápojů, sladkých nápojů (například Coca–cola obsahuje kyselinu fosforečnou, která váže vápník ve střevech a způsobuje značné ztráty vápníku, tím pádem může snáze dojít ke zlomenině). Při dlouhodobém stresu tělo vylučuje vápník močí. Tady je důležitá obnova nadledvin, neboť tělo si v nouzi odebírá vše z kostí.

Další příčinou osteoporózy může být dlouhodobé užívání chemických léků nebo genetická predispozice. Obě tyto příčiny jsou spojeny s problémem přeměny vitaminu D do aktivní formy. Například při genetické mutaci VDR, jedná se o klíčový protein – receptor, který pomáhá přenášet vitamín D do kostí. Tato genetická mutace VDR znamená přímo predispozici osteoporózy a je potřeba vyšší suplementace vitamínu D.

Osteoporóza a prevence

Skákáním přes švihadlo (3 až 5 minut denně), běh, veškeré cvičení s poskokem, zabraňujeme možnému zhoršování stavu. Protože osteoblasty jsou v kostech neustále a nově tvořeny, pořád se „remineralizují“. Pohyb, otřesy, dopady nám umožňují ukládání vápníku do kosti a kost zpevňují.   

Rychlá diagnostika osteoporózy

Nahmatáme bod pod kolenem, na holeni (přímo na kosti, zhruba 3 prsty). Bod zmáčkneme a je-li kost měkčí, malinko se jakoby promáčkne a klienta bude bod bolet, patrně se jedná o osteopenií nebo osteoporózu. Osteopenie je stupeň před osteoporózou. U osteoporózy rozlišujeme 2 efekty.   

1.) Osteoporóza v důsledku nízkého vápníku v těle

Obvykle se jedná:

  • o nedostatečný příjem vápníku přijímaného stravou,
  • značné množství vápníků je vyčerpáno na neutralizaci kyselého prostředí v těle,
  • vápník chybí ve střevě, jelikož defektní střeva ho nejsou schopna vstřebávat.

Při nízké hladině vápníku v těle si pacient opětovaně stěžuje na nespavost, podrážděnost i časté seknutí šíje. Mívá křehké nehty a ležící v posteli jako kdyby slyší svůj tlukot srdce.

Dieta:

Přírodní zdroj vápníku je nepasterizované mléko, tofu – sója, kapusta, brokolice, tuřín, bok choj, mák, Tahini – sezamová pasta, ořechy, celá zrna, dlouho tažené vývary z (morkových) kostí, konzervované ryby s kostmi, mořské plody i krevety (s nožičkama), mandle… Aby vápník dosáhl dostatečnou schopnost se v organismu vstřebat, je k tomu ve stravě zapotřebí tuk.   

2.) Osteoporóza v důsledku vysokého vápníku v těle

Druhý opačný efekt je, kdy má pacient vysoký vápník v krvi a měkkých tkáních, ne však v kostech. Podle diferenčních hodnot má vyhovující vysoký vitamín D, avšak vitamín D není vybalancovaný s vitamínem K2 a s vitamínem A. Vysoká hladina vápníku má vliv na nervový systém a svaly, objevuje se svalová slabost horních končetin a zvýšená únava.

Dieta

Za osteoporózou nemusí být pouze vápník, naše tělo potřebuje i jiné živiny: vitamín D3 + K2 + vitamín A. Když se užívá pouze holý vitamín D, tak se vitamín D ukládá všude v těle. Teprve spolu s vitamínem K2 + vitamínem A, minerály proniknou rovnou z krve do kostí i do zubů. Vitamín A není možno získat ze zeleniny, jak se desítky let předpokládalo. Jedná se o 2 molekuly vitamínu A, spojené s dvojitou vazbou. V rostlinách se jedná o betakaroten – provitamín A. Věřilo se, že ten, kdo sní denně alespoň salát, ten netrpí nedostatkem vitamínu A.

Asi před 15 lety bylo zjištěno, že lidstvo trpí velkým nedostatkem, a to hlavně v oblasti, kde je v tuku rozpustný vitamín A. Lidé patří mezi jediné savce, kteří si tuto konverzi neumí přeměnit. Zvířata bez problému z jedné molekuly vytvoří dvě molekuly vitamínu A. Vitamín A se nalézá zejména v mase, a proto vegani, kteří nesuplementují vitamín A, mají pouze provitamín A, čili nízký vitamín A.

Další vhodné doplňky stravy

Osteoporóza - vhodné potraviny: Vápník – pro správný vývoj kostí.

Další minerály – fosfor, hořčík, bor, zinek, mangan, měď, jod, křemík…

Sůl stroncia – zastavuje řídnutí kostí, lze užívat pouze při diagnostikované osteopenii nebo osteoporóze.

Aktivní B – complex - B6, B9, B12 – snižují hodnoty homocysteinu v krvi, neboť vysoký homocystein nám zvyšuje riziko osteoporózy.

Sojové isoflavony - genistein + dadzein, podporují zabudování vápníku do kostí.
  • Vápník – pro správný vývoj kostí.
  • Další minerály – fosfor, hořčík, bor, zinek, mangan, měď, jod, křemík…
  • Sůl stroncia – zastavuje řídnutí kostí, lze užívat pouze při diagnostikované osteopenii nebo osteoporóze.
  • Aktivní B – complex – B6, B9, B12 – snižují hodnoty homocysteinu v krvi, neboť vysoký homocystein nám zvyšuje riziko osteoporózy.
  • Sojové isoflavony – genistein + dadzein, podporují zabudování vápníku do kostí.

Důležité je u osteoporózy navýšit estrogenní látky, a to výrobky ze sóji a lněné semínko. To se užívá denně pomleté, alespoň 2 polévkové lžíce si můžeme přidávat do ranní kaše, nebo i do polívky, do salátů. Určitě nekupovat předem namleté lněné semínko. Důležité je po podrcení spotřebovat do 15 minut, tím je zachován estrogenní účinek. Lněné semínko má navíc benefit – sedá si na receptory estrogenu a tím vyrovnává působení, jak vysokého, tak i nízkého estrogenu.  

Pro zajímavost – v Jižní Americe se u žen vyskytuje velmi zřídka osteoporóza. Jihoameričanky pořád tancují, jsou stále v pohybu.  V dnešním světě se osteoporóza nevyhýbá ani mužům. Za vinu můžeme pokládat pseudo estrogenní prostředí.

Úspěšný boj s osteoporózou znamená pohyb, pozitivní myšlení, snížení překyselenosti v těle a dodat organismu potřebné minerály a vitamíny.

Zajímáte se o přírodní léčbu?
Přihlašte se k odběru článků na téma celostní medicíny emailem. 
icon